Swoją przygodę z makijażem zaczęłam kilkanaście lat temu i przez wszystkie te lata bezrefleksyjnie nakładałam podkład palcami. Owszem, widziałam, jak w programach telewizyjnych kobiety aplikowały sobie make-up gąbeczkami, i słuchałam pisków koleżanek zachwyconych pędzlami, ale nigdy nie przyszło mi do głowy ich przetestować. Kierowało mną głównie lenistwo; wiedziałam, że nie chciałoby mi się myć tych pędzli i gąbeczek ani patrzeć na to, jakie są brudne. Uważałam, że lepiej umyć ręce.
Dopiero w zeszłym miesiącu postanowiłam trochę poeksperymentować. Co mnie do tego skłoniło? Moja młodsza siostra. To ona kupiła sobie pędzel do podkładu, bo miała dość widoku paluchów wysmarowanych make-upem. Obserwowałam, jak się nim maluje (i jak go myje), ile jej to zajmuje i przyglądałam się efektom. Muszę przyznać: były powalające. Twarz mojej siostry wyglądała prawie tak ładnie jak wtedy, gdy mała miała 7 lat, a jej cera nawet nie myślała o krostach i przebarwieniach. Twarz miała piękny, jednolity kolor, była nasycona. Zachęcona tym odkryciem, udałam się do sklepu i kupiłam swój pierwszy pędzel do podkładu. Oto moje obserwacje:
Zalety pędzla do podkładu:
- dobrze rozprowadza podkład,
- twarz ma jednolity kolor,
- palce nie mają kontaktu z podkładem, więc pozostają czyste,
- można go schować w pokrowiec lub owinąć ręcznikiem papierowym i schować do kosmetyczki.
Wady pędzla do podkładu:
- gdy nieumiejętnie nałożymy podkład lub weźmiemy go za dużo, łatwo o efekt maski,
- może pozostawiać włosie na twarzy,
- aplikowanie podkładu trwa dłużej, niż wtedy, gdy rozprowadzamy go palcami.
Kiedy ja, zadowolona, aplikowałam sobie podkład pędzlem, moja siostra dostała od koleżanki gąbeczkę do make-upu. Ta tak ją zachwyciła, że całkowicie zrezygnowała z pędzla. Postanowiłam wypróbować gąbeczkę. Oto, co zauważyłam.
Gąbeczka do podkładu – zalety:
- dobrze rozprowadza podkład,
- twarz ma jednolity kolor.
Gąbeczka do podkładu – wady:
- efekt maski również jest możliwy, ale mniej prawdopodobny niż w przypadku pędzla,
- schowana do kosmetyczki, nawet jeżeli włożymy ją w opakowanie fabryczne, może się zniekształcić,
- gdy dotkniemy jej w miejscu, w którym kiedyś był podkład, pobrudzimy palce.
Pędzel i gąbeczka – cechy wspólne
Pędzel i gąbeczka do podkładu są w podobnej cenie, która nie przyprawia o zawrót głowy. Oba myję w ciepłej wodzie z mydłem do momentu, aż przestaną pozostawiać ślady podkładu na dłoniach. Ani pędzel do podkładu, ani gąbeczka nie są wieczne – trzeba je wymieniać, gdy bardzo się pobrudzą.
Czym aplikować podkład?
Mimo że obiektywnie rzecz biorąc, pędzel do podkładu ma więcej zalet niż gąbeczka, ja wybieram gąbeczkę. Bardzo dobrze mi się jej używa, a twarz po nałożeniu podkładu wygląda bardzo ładnie.
Czym Wy aplikujecie podkład? Znacie jeszcze jakieś wady i zalety gąbeczki i pędzelka do podkładu? Dajcie znać w komentarzach!
Dodaj komentarz