Zdarza się, że zrobiony kilka lat temu tatuaż okazuje się pomyłką. I choć mogłoby się wydawać, że to sytuacja bez wyjścia, dziś nawet takich błędów młodości można się pozbyć. Wystarczy zdecydować się na ZABIEG USUWANIA TATUAŻU. Na czym polega?
W tym wpisie nie dowiesz się, jak samodzielnie usunąć tatuaż. Nie można tego zrobić własnoręcznie i radzę nie eksperymentować z różnego rodzaju sposobami zaczerpniętymi z internetu! Opowiem za to o tym, jak wygląda zabieg usuwania tatuażu, któremu poddałam się kilka tygodni temu.
Na czym polega usuwanie tatuażu?
Jeszcze parę lat temu musiałabym napisać, że na chirurgicznym usunięciu wzoru ze skóry. Całe szczęście to już przeszłość i usuwanie tatuażu wcale nie wiąże się z aż tak skomplikowanymi zabiegami. Dziś wykorzystuje się do tego laser, który poddaje skórę działaniu impulsów świetlnych, rozbijając barwnik. Niechciany tatuaż znika szybciej, niż moglibyśmy się tego spodziewać, a skóra nie musi przechodzić długiego i trudnego procesu gojenia. Rozbity barwnik jest samoistnie i w naturalny sposób usuwany przez nasz organizm. Proste, prawda?
Zabieg usuwania tatuażu krok po kroku
- Na początek powinniśmy omówić nasze potrzeby i skonfrontować je z możliwościami danego gabinetu. Konsultacja jest bardzo ważna, bo musimy być poinformowani o ewentualnych skutkach, o przebiegu zabiegu, a także o tym, jak dbać o skórę po usunięciu tatuażu.
- Równie ważne przed rozpoczęciem zabiegu jest przeprowadzenie próby laserowej. Żadna kosmetyczka nie powinna od razu przystępować do usuwania wzoru, bo skóra każdej osoby może inaczej zareagować na impulsy świetlne. Trzeba dostosować moc lasera do indywidualnych predyspozycji.
- Zabieg usuwania tatuażu przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu. Przed rozpoczęciem moja skóra została posmarowana maścią znieczulającą z lidokainą. Dopiero po odczekaniu kilkunastu minut można przejść do działania. A właściwie specjalista może, bo nasza rola to tylko cierpliwe czekanie.
- Właściwa część zabiegu polega na tym, że osoba usuwająca nasz tatuaż przesuwa głowicą lasera po skórze i nakierowuje wiązkę światła milimetr po milimetrze. Światło zostaje zamienione w energię cieplną, która jest odbierana przez kolor i dochodzi do rozbicia barwnika.
- Po zakończeniu usuwania tatuażu skóra jest przemywana specjalnym preparatem. Dostajemy wówczas zalecenie, aby nie wystawiać skóry na słońce przez najbliższe tygodnie i regularnie smarować ją maścią przyspieszającą gojenie np. z pantenolem. I tak aż do pełnego wygojenia.
Czy usuwanie tatuażu jest w 100% skuteczne?
Nikt nie da wam gwarancji, że po jednym zabiegu zejdzie cały wzór. Jeśli mocno „wżarł” się w skórę to możliwe jest, że będzie trzeba powtarzać zabieg dla uzyskania lepszego efektu i wrócenia do naturalnego koloru skóry w tym miejscu. Najczęściej wykonuje się całe serie zabiegów, przy czym nie można powtarzać ich częściej niż co 4 tygodnie (skóra musi mieć czas na regenerację).
Wpływ na to, czy laserowe usuwanie tatuażu przyniesie efekt, na jaki liczycie, mają:
- typ skóry, na której zrobiony jest tatuaż,
- kolor oraz wielkość tatuażu,
- gęstość barwnika umieszczonego w skórze,
- głębokość, na jaką został wprowadzony pigment.
Z jednym tatuażem pójdzie szybko i sprawnie (jak w moim przypadku), a drugi będzie wymagał więcej czasu, bo okaże się trudniejszy do usunięcia.
Czy są tatuaże, których nie da się usunąć?
Niestety tak. Mam złą wiadomość dla osób, które mają białe tatuaże – tego barwnika nie da się pozbyć ze skóry za pomocą lasera, ponieważ nie pochłania wiązki światła. I choć białe tatuaże nie są zbyt popularne, to biały pigment może znaleźć się także w czarnym lub kolorowym wzorze, ponieważ używa się go do cieniowania. Może się zatem okazać, że usuwanie tatuażu nie powiedzie się całkowicie – może zostać jakaś część wzoru np. obrys. Tatuatorzy przestrzegają też przed robieniem na skórze zielonych wzorów, bo ten pigment również jest trudny do usunięcia, choć można sobie z nim poradzić.
Czy laserowe usuwanie tatuażu boli?
Na pewno mniej niż zrobienie takiego malunku, więc skoro przeżyliście robienie tatuażu, to przeżyjecie też jego usunięcie. 🙂 Wiadomo, że podczas zabiegu na skórę działa laser, więc jakiś dyskomfort można odczuwać… ale nie obawiajcie się – delikatne ciepło i pieczenie to nic strasznego. Bólu nie odczujecie, bo wykorzystywane do usuwania tatuaży sprzęty są dziś coraz bezpieczniejsze i bardziej precyzyjne.
Czy usuwanie tatuażu jest kosztowne?
Ciężko to określić, bo wpływ na cenę ma wiele czynników m.in. wielkość wzoru. Jeśli stać was na zrobienie tatuażu, to zainwestujcie też w jego usunięcie, kiedy już wam się znudzi. Zdarza się, że laserowe usuwanie tatuażu trzeba powtórzyć, bo wzór jest zbyt rozległy albo barwnik zbyt mocno wszedł w skórę. Każdy przypadek wyceniany jest indywidualnie. W moim przypadku kosztowało to tyle, co zrobienie przedłużania rzęs, ale mój tatuaż był niewielkich rozmiarów. U was może się okazać, że zabieg usuwania tatuażu będzie droższy, ale zostaniecie poinformowani o kosztach na samym początku – możecie zrezygnować.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Jak najbardziej! Jak wszystkie tego typu inwazyjne zabiegi, również laserowe usuwanie tatuażu nie jest wskazane we wszystkich przypadkach. Przeciwwskazania to:
- skłonność do powstawania blizn,
- ciąża oraz karmienie piersią,
- świeża opalenizna,
- schorzenia tkanki łącznej,
- ciemny fototyp skóry,
- nadwrażliwość na ból.
Dodaj komentarz