Cześć!
Aromatyczne olejki pozyskuje się ze wszystkich części roślin. Zawierają witaminy, kwasy tłuszczowe, minerały i substancje zwalczające wolne rodniki. Są wykorzystywane w pielęgnacyjnych produktach, podczas zabiegów kosmetycznych i do aromaterapii. Jakie są ich rodzaje i właściwości? Odpowiedź znajdziesz w moim tekście.
Rodzaje olejków
Olejki roślinne używane w kosmetyce mają różną konsystencję. Jest ona uzależniona od ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które określają „sposób zachowania” się olejku na skórze. Mamy zatem:
- oleje schnące (marula, z pachnotki, z czarnuszki, z pestek malin, lniany) – bardzo szybko wchłaniają się w skórę i nie pozostawiają lepkiej warstwy. Są polecane do pielęgnacji cery tłustej lub trądzikowej;
- oleje półschnące (arganowy, jojoba, morelowy, z orzechów ziemnych, sezamowy, rzepakowy) – całkiem nieźle wchłaniają się w skórę, ale pozostawiają cienką tłustą otoczkę, która chroni skórę przed utratą wody. Są przeznaczone do pielęgnacji całego ciała, skóry mieszanej, suchej i dojrzałej;
- oleje nieschnące (z awokado, pestek brzoskwini, orzechów makadamia, migdałowy, z pestek dyni, kokosowy) – długo pozostają na skórze, tworząc tłustą warstwę. Są idealne do masaży, pielęgnacji suchej skóry i włosów. Mogą być dobrym dodatkiem do kąpieli.
Oleje roślinne a kosmetyki
Olejki pozyskane z roślin są składnikami wielu kosmetyków. Pełnią w nich kilka ważnych funkcji. Są produktami bazowymi w peelingach solnych lub cukrowych, serach i eliksirach. Mogą działać jak aktywne substancje kremów, balsamów, szamponów i odżywek do włosów. Oleje roślinne doskonale łączą się z innymi składnikami kosmetyków, zapewniają im przyjemną formułę i zawierają wiele cennych dla skóry i włosów substancji. Znajdziesz je w produktach przeciwstarzeniowych, oczyszczających, nawilżających, wzmacniających i przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Mają działanie odmładzające, oczyszczające, łagodzące, ochronne, wygładzające i ujędrniające.
Czy wy też stosujecie kosmetyki z olejkami roślinnymi?
Dodaj komentarz