Cześć!
Pewnie nie zdajesz sobie sprawy, ale zabiegi, które wykonujesz u siebie w domu lub którym poddajesz się w gabinecie kosmetycznym, mogą odwadniać skórę. Nie martw się, bo są pewne sposoby (w tym zalecenia pozabiegowe, których powinnaś przestrzegać) ułatwiające skórze powrót do normalności i odzyskanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Po czym poznać, że twoja skóra po zabiegu jest odwodniona?
Jak rozpoznać odwodnienie skóry?
O skórze odwodnionej mówimy wtedy, gdy “ucieka” przez nią więcej wody niż jest ona w stanie zatrzymać. Do odwodnienia może dojść także w przypadku uszkodzenia bariery hydrolipidowej w wyniku stosowania mydła, peelingu lub matujących toników. Jest to bardzo niekorzystne dla skóry, ponieważ w większości składa się z wody (ta stanowi 70% jej składu; pozostałymi składnikami są białka, lipidy i inne emolienty).
Są jednak sytuacje, w których (prawie) na własne życzenie uszkadzamy naskórek (doprowadzając do jego odwodnienia) w celu na przykład złuszczenia martwego naskórka lub usunięcia śladów po trądziku (blizn lub przebarwień). Czynnikami, które mogą prowadzić do odwodnienia naskórka są zabiegi kosmetyczne. Należą do nich między innymi: peelingi chemiczne na bazie kwasów, retinole, mezoterapia mikroigłowa i peeling ziołowy.
Peeling chemiczny na bazie kwasów
Kwasy rozpuszczają wiązania międzykomórkowe, dzięki czemu mogą przenikać przez kolejne warstwy skóry. W tym samym czasie dochodzi do odparowania wody, która swobodnie ucieka przez rozluźnione komórki i wobec braku wierzchniej warstwy naskórka. Z jednej strony do skóry wprowadzasz dobroczynną substancję, ale z drugiej niejako umożliwiasz wodzie ucieczkę.
Po zabiegu peelingu chemicznego skóra jest ściągnięta, napięta i błyszcząca. Możliwe jest także zwiększenie się łojotoku przez mniej więcej tydzień po zabiegu. Jednak jeśli stosujesz się do zaleceń kosmetyczki i prawidłowo pielęgnujesz skórę, to po okresie rekonwalescencji ta przestaje się świecić, robi się miękka i rozświetlona. A jeżeli w twoim przypadku jest inaczej, to peeling chemiczny był prawdopodobnie źle przeprowadzony.
Zabieg z zastosowaniem retinolów
Retinole to cząsteczki, które łatwo przenikają przez skórę. Zabieg z zastosowaniem tej substancji może podrażniać i prowadzić do intensywnego odwodnienia. Dochodzi do tego wtedy, gdy zabiegi powtarza się zbyt często. Jeśli chcecie uniknąć takich nieprzyjemności, to przed nałożeniem retinolu należy skórę odpowiednio przygotować i nawilżyć.
Mezoterapia mikroigłowa a odwodnienie skóry
Ten zabieg prowadzi do uczucia ściągnięcia i szorstkości skóry. Mezoterapię mikroigłową wykonuje się specjalnym narzędziem, tzw. penem, który jest wyposażony w cienkie igiełki. Zabieg polega na nakłuciach skóry, których liczba i głębokość są dopasowane do potrzeb skóry. Mezoterapia mikroigłowa prowadzi niejako do uszkodzeń naskórka i pojawienia się stanów zapalnych. Dochodzi do tego zwiększona aktywność naczyń krwionośnych i substancji, które chwilową pogarszają kondycję skóry, co prowadzi do jej odwodnienia.
Peeling ziołowy a odwodnienie skóry
Ten zabieg jest bardzo agresywną formą złuszczania naskórka przeznaczonym do cer grubych i mocno zanieczyszczonych. Peeling ziołowy ma silne właściwości drażniące, uszkadzające barierę hydrolipidową i powodujący głębokie złuszczanie się skóry. Zioła, które są stosowane w trakcie tego zabiegu, zawierają minerały i witaminy potrzebne do silnego pobudzenia i regeneracji skóry trądzikowej. Po peelingu ziołowym skóra jest sucha, chropowata i wrażliwa na bodźce, co zmieni się dopiero po 4 lub 5 tygodniach.
Dodaj komentarz