Kosmetyki z czarnego bzu łagodzą podrażnienia i stany zapalne, oczyszczają skórę i poprawiają jej ukrwienie. Z tego powodu odpowiadają na potrzeby cery problematycznej, to znaczy mieszanej, trądzikowej i dojrzałej. Oto moje przepisy na kosmetyki z czarnego bzu, takie jak woda na trądzik lub na piegi, olejek do masażu lub do ciała, maść do rąk i ust, krem nawilżający oraz kąpiel antycellulitowa.
Woda z kwiatów z czarnego bzu na trądzik ‒ przepis
Woda z kwiatów czarnego bzu zastępuje tonik w przypadku skóry trądzikowej. Działa antywirusowo i antybakteryjnie, a także łagodzi stany zapalne skóry oraz tonizuje i ściąga skórę. Ale uwaga: woda z kwiatów czarnego bzu może być używana jedynie jako uzupełnienie kuracji zaleconej przez lekarza.
Składniki:
- 400 g świeżo zerwanych kwiatów czarnego bzu,
- 1 l niegazowanej wody mineralnej,
- sok z 2 cytryn.
Sposób przygotowania: energicznie otrząsam kwiatostany, ostrożnie spłukuję je wodą i obrywam kwiaty. Następnie zalewam wodą mineralną i gotuję na wolnym ogniu przez około 3 minut. Zdejmuję garnek z ognia i pozostawiam do wystygnięcia na całą noc. Nazajutrz odcedzam wywar i przelewam do szklanej butelki z ciemnego szkła. Po każdym użyciu szczelnie zamykam butelkę i przechowuję w lodówce.
Olejek do masażu z owoców czarnego bzu ‒ przepis
Pewnie zauważyłyście (jeżeli macie szczęście, to nie…), że cellulit najczęściej pojawia się na brzuchu, udach i pośladkach. Jego ofiarą padają kobiety zarówno puszyste, jak i szczupłe. Skórka pomarańczowa dużo rzadziej atakuje mężczyzn, ponieważ ich tkanka łączna jest mocniejsza. Wzmacniają ją duże ilości witaminy C zawarte w czarnym bzie.
Składniki:
- 500 g owoców czarnego bzu.
Sposób przygotowania: owoce czarnego bzu oddzielam od baldachów, dokładnie myję i osuszam. Wsypuję je do garnka i gotuję przez około 10 minut, mieszając, bo w przeciwnym razie się przypalą. Na zakończenie przelewam sok z owoców przez czystą gazę do miski. Po kilku godzinach olej wypłynie na wierzch ‒ wtedy ostrożnie zbieram go łyżeczką. Przelewam go do butelki z ciemnego szkła i odstawiam w zacienione miejsce.
Olejek z kwiatów czarnego bzu do pielęgnacji ciała ‒ przepis
Składniki:
- 5 świeżych kwiatostanów czarnego bzu,
- 500 ml oliwy z oliwek.
Sposób przygotowania: kwiatostany czarnego bzu wrzucam do garnka i zalewam oliwą z oliwek. Wszystko podgrzewam przez około 2 minut, po czym odsączam kwiaty i schładzam olej. Tak powstałym olejkiem nacieram ciało, aby przywrócić skórze elastyczność. Olejek z kwiatów czarnego bzu zaspokaja potrzeby skóry suchej i chropowatej.
Maść do rąk i ust z kwiatów czarnego bzu ‒ przepis
Składniki:
- garść kwiatów czarnego bzu,
- 200 ml oleju z ostu,
- 40 g wosku pszczelego,
- 1/2 łyżeczki tynktury z propolisu.
Sposób przygotowania: kwiaty czarnego bzu zalewam olejem z ostu i podgrzewam (nie na otwartym ogniu!), dopóki w oleju nie pojawią się bąbelki. Całość pozostawiam do ostudzenia na całą noc. Następnego dnia znowu wszystko podgrzewam i przecedzam przez sito. Dodaję wosk pszczeli i ponownie podgrzewam, mieszając, dopóki wosk się nie roztopi. Zdejmuję miksturę z kuchenki i dodaję tynkturę z propolisu. Ciepłą, dobrze wymieszaną maść przekładam do słoika i odstawiam w zacienione miejsce. Dzięki temu maść do rąk i ust z kwiatów czarnego bzu jest przydatna do użycia przez cały rok.
Woda z kwiatów czarnego bzu na piegi ‒ przepis
Piegi, które są skutkiem nagromadzenia pigmentu w skórze, najczęściej powstają pod wpływem światła słonecznego. Jeżeli nie przepadacie za brązowymi kropeczkami na swojej skórze, polubicie czarny bez. Woda przyrządzona z jego kwiatów na długo rozjaśni znienawidzone piegi.
Składniki:
- garść kwiatów czarnego bzu,
- 2 l wody,
- 50 g alkoholu (90%).
Sposób przygotowania: żaroodporne naczynie napełniam odszypułkowanymi kwiatami czarnego bzu, które następnie dokładnie zgniatam. Dolewam gotującą się wodę. Gdy mikstura lekko ostygnie, wlewam do niej alkohol. Naczynie przykrywam bawełnianą ściereczką i odstawiam na kilka godzin w ciepłe miejsce. Na koniec całkowicie studzę mieszankę, odcedzam ją z kwiatów i przelewam do butelki z ciemnego szkła.
Krem nawilżający z kwiatów czarnego bzu ‒ przepis
Składniki:
- 2 płaskie łyżki suszonych kwiatów czarnego bzu,
- 4 łyżeczki lanoliny,
- 1 łyżeczka miodu,
- 150 ml olejku ze słodkich migdałów.
Sposób przygotowania: olej migdałowy i lanolinę ogrzewam w kąpieli wodnej. Miseczkę wstawiam do garnka z wodą i podgrzewam. Dodaję kwiaty czarnego bzu i mieszam wszystko w kąpieli wodnej przez około 30 minut. Na koniec odcedzam kwiaty i dodaję miód.
Kąpiel antycellulitowa z kwiatami czarnego bzu ‒ przepis
Składniki:
- 2 garstki kwiatów czarnego bzu.
Sposób przygotowania: kwiaty czarnego bzu wkładam do bawełnianego woreczka, który zanurzam w wannie z ciepłą wodą. Relaksuję się w kąpieli przez 15-20 minut, a następnie kładę się do łóżka lub owijam ciepłym szlafrokiem. Kąpiel antycellulitowa z kwiatami czarnego bzu wspomaga krążenie i rozgrzewa. Regularne kąpiele w połączeniu z masażami skutecznie pomagają zwalczyć cellulit, a przy tym są bardzo przyjemne. Polecam!
Upiększająca kąpiel w kwiatach czarnego bzu ‒ przepis
Składniki:
- 100 g świeżych kwiatów czarnego bzu,
- 1/3 l mleka,
- 3/4 l wrzącej wody (opcjonalnie).
Świeże kwiaty czarnego bzu zalewam mlekiem i odstawiam na 4 godziny. Następnie odcedzam kwiaty i wlewam mleko do ciepłej kąpieli. Aby była to kąpiel rozgrzewająca, na początku zalewam kwiaty bzu wrzątkiem i odstawiam na pół godziny. Po odcedzeniu kwiatów dodaję mleko i wlewam do kąpieli.
A Wy znacie jakieś przepisy na kosmetyki z czarnego bzu? Jeżeli tak, koniecznie się podzielcie!
Dodaj komentarz