Tonik do twarzy to kosmetyk, po który warto sięgać każdego dnia. Ja używam go codziennie i nie wyobrażam sobie tego nie robić. Jak działa tonik do twarzy i po co go używać? Jak dobrać tonik do rodzaju skóry? Oto moje przepisy na domowy tonik do twarzy.
Tonik do twarzy ‒ co to takiego?
Tonik do twarzy to płyn na bazie wody, który zawiera składniki wspomagające, takie jak ekstrakty, olejki roślinne, witaminy oraz substancje czynne i chemiczne (barwniki, konserwanty, aromaty). W zależności od składu ma różne właściwości: ściągające, nawilżające, kojące lub oczyszczające. Podobnie jak krem może być przeznaczony do określonego rodzaju skóry, na przykład do cery dojrzałej lub przetłuszczającej się. Po tonik do twarzy najlepiej sięgać rano ‒ zamiast żelu oczyszczającego ‒ i wieczorem, po demakijażu. Z kolei stosowany w ciągu dnia odświeża skórę.
Tonik do twarzy ‒ po co używać toniku?
Tonik należał do bardzo popularnych kosmetyków, dopóki nie zdetronizował go płyn micelarny. Podstawową funkcją toniku jest przywrócenie skórze właściwego pH, czyli tonizowanie. Wcale nie jest nią oczyszczanie, jak przyjęło się mylnie sądzić.
Jak działa tonik do twarzy?
Jak napisałam, tonik ma za zadanie przede wszystkim przywrócić skórze prawidłowy odczyn. Kosmetyki do demakijażu i woda zmieniają go z kwaśnego na zasadowy, tymczasem tylko kwaśne pH potrafi ochronić skórę przed zachwianiem równowagi mikrobiologicznej i rozwojem bakterii, co objawia się pogorszeniem się stanu cery. Właśnie z tego powodu tonizacja jest tak istotnym elementem codziennej pielęgnacji twarzy. Skóra, której pH jest stałe, pozostaje zdrowa i rozświetlona.
Drugą funkcją toniku jest mikropeeling. Jeżeli nasączymy waciki tonikiem, możemy samodzielnie zrobić łagodny peeling, który złuszczy skórę i poprawi wchłanianie się kremów lub żelów. Takie złuszczanie zachodzi tylko w naskórku, czyli w skali mikro, dzięki czemu jest bezpieczne. Przygotowana w ten sposób skóra lepiej przyswaja substancje aktywne zawarte w kosmetykach, których używa się po tonizacji. Mikropeeling z toniku jako metoda pielęgnacji pochodzi z Azji.
Ponadto tonik do twarzy odświeża i oczyszcza skórę, ale nie tak jak płyn micelarny. Tonik wystarczy do oczyszczenia skóry po nocy. Pod tym względem sprawdzi się kosmetyk ogórkowy o odświeżających właściwościach. Z kolei aby ukoić cerę wieczorem, warto sięgnąć po tonik różany lub rumiankowy; zastosowany po całym dniu zbiera pozostałości makijażu i sebum, których nie udało się usunąć za pomocą żelu albo mydła.
Jak dobrać tonik do rodzaju skóry?
- Cera sucha: tonik odżywczy i nawilżający z dodatkiem gliceryny, alantoiny, mocznika, pantenolu, kwasu hialuronowego, olejku arganowego, lawendy, mleka i witaminy C.
- Cera wrażliwa: tonik kojący na bazie wyciągu z aloesu, wody różanej, nostrzyka lekarskiego, rumianku, koziego mleka, alantoiny, pantenolu i wyciągu z alg morskich.
- Cera tłusta: dowolny tonik oczyszczający lub matujący z białą wierzbą, kwasem salicylowym, ogórkiem i babką lancetowatą.
- Cera trądzikowa: tonik złuszczający i antybakteryjny, który zawiera kwas glikolowy, siarkę, szałwię, melisę, nagietek, cynk, zieloną glinkę i kwas mlekowy.
- Cera dojrzała: tonik złuszczający, nawilżający i wygładzający z kwasami AHA i owocowymi.
Przepisy na domowy tonik do twarzy
Tonik pietruszkowy do twarzy ‒ przepis
Tonik pietruszkowy ma działanie nawilżające, przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające. Aby go przygotować, siekam pół kubka pietruszki, zalewam ją letnią wodą i odstawiam do zaparzenia na około 10-12 godzin. Następnie odcedzam i trzymam w lodówce nie dłużej niż tydzień. Używam rano i wieczorem zamiast toniku.
Tonik cytrynowy do twarzy ‒ przepis
Tonik cytrynowy działa antybakteryjnie, przeciwtrądzikowo i rozjaśniająco. Wyciskam pół cytryny do dwóch szklanek przegotowanej, gorącej wody. Po wystygnięciu przechowuję tonik w lodówce przez maksymalnie 3 dni.
Tonik laurowy do twarzy ‒ przepis
Tonik laurowy ma działanie złuszczające, oczyszczające i ściągające. Wkładam do miski kilka liści laurowych, które kupuję w dziale z przyprawami. Zalewam wrzącą wodą i przykrywam. Po wystygnięciu używam przez 2 dni.
Tonik ryżowy do twarzy ‒ przepis
]Tonik ryżowy działa zmiękczająco, łagodząco i odżywczo. Woreczek ryżu zalewam w misce z gorącą wodą, mieszam i przykrywam. Po 3 godzinach mieszam jeszcze raz i odcedzam. Wodę ryżową stosuję rano i wieczorem, a po 3 dniach wylewam.
Tonik różany do twarzy ‒ przepis
Tonik różany ma właściwości nawilżające i kojące. Gotuję w garnku 2 szklanki wody, a następnie wsypuję garść płatków róży. Gotuję je na małym ogniu przez pół godziny, po czym odcedzam przez sitko i studzę. Przechowuję tonik w lodówce, a po 7 dniach wylewam. Używam go kilka razy dziennie.
A Wy stosujecie tonik do twarzy? Kupujecie go w sklepie czy robicie samodzielnie? Znacie jakieś inne przepisy na domowy tonik do twarzy?
Dodaj komentarz