Cześć!
To wpis dla wszystkich, którzy cenią sobie prostotę i życie w duchu zero waste. Czy -podobnie jak ja – lubicie proste kosmetyki? Pewnie wiecie zatem, ze prosty i o krótkim składzie wcale nie znaczy gorszy. Do takich należy tonik do twarzy z octem jabłkowym. Jest bardzo nie tylko bardzo eko, ale także, u i niedrogi uniwersalny, a jego zrobienie to dosłownie kilka sekund! Ten tonik oczywiście doskonale pielęgnuje skórę! przywraca jej odpowiednie ph, lekko złuszcza (w końcu to kwas), odżywia i – co ważne np. dla mnie – uszczelnia naczynka krwionośne. Zainteresowane? Do dzieła!
Jak działa ocet jabłkowy na skórę?
Ocet to genialny kosmetyk, o czym wiedziały juz nasze prababki. Wykorzystywały go nie tylko w pielęgnacji cery, ale także na włosy. Ale póki co skupmy się na buzi. Oto jak działa ocet jabłkowy na twarz:
- przede wszystkim antybakteryjnie – zwalcza krostki wypryski
- jak wspomniałam: złuszcza skórę, dzięki kwasom
- dostarcza skórze kompletu witamin i minerałów, odżywia skórę
- dobra wiadomość dla „naczyniowców”: ocet zawiera bioflawonoidy, czyli wzmacnia naczynka
- dobra wiadomość dla cer dojrzałych: zawiera antyoksydanty, które opóźniają starzenie
- jak każdy dobry tonik do twarzy przywraca lekko kwaśne ph
- oczywiście jest niedrogi co jest mega zaletą!
DIY – DOMOWY TONIK Z OCTEM JABŁKOWYM
Do tego toniku potrzebne są wam dwa i tylko dwa banalne składniki:
- woda źródlana lub przegotowana
- ocet jabłkowy, najlepiej ekologiczny
Teraz was trochę zszokuję, bo okazuje się, że tego octu wcale nie potrzeba wam tak dużo: na 200 ml wody potrzeba wam tylko 10 ml octu. Jeśli stworzycie mocniejszy tonik, możecie niestety podrażnić skórę, zwłaszcza jeśli jest ona wrażliwa i delikatna. Dlatego koniecznie pilnujcie tych proporcji. Kwasy w ogóle są dość inwazyjne i gdy damy ich za dużo to możecie się trochę rozczarować. Podobnie jest np w płukankach do włosów: zbyt duża ilość octu w wodzie sprawi, że włosy staną się matowe i szorstkie, a nie pełne połysku i gładkości. Taki tonik będzie odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, na każdą porę roku.
Oczywiście, jeśli macie np. tłustą cerę, albo jeśli okaże się, że mieszanka, którą wam podałam w przepisie jest doskonale tolerowana przez waszą cerę – dodajcie kolejne 5 ml octu do 200 ml wody. Myślę jednak, że nie powinniście przekraczać 20 ml w mieszance, ponieważ wówczas narażacie cerę na działanie promieni słonecznych i na przebarwienia. Po prostu kwasy uwrażliwiają skórę dlatego nadmiar nam nie służy.
Jak długo jest świeży tonik domowy z octu?
Tonik trzymajcie w szklanej butelce z ciemnego szkła, bo nie lubi słońca. W ciemnym chłodku jest mu dobrze i nie jełczeje.
Ja swój przechowuję w butelce po hydrolacie – ciemne szkło z atomizerem. Dzięki temu nie korzystam z wacik, tylko zraszam nim buzię. Aha i jeszcze info: tak poza lodówką, tonik do twarzy z octu wytrzyma mniej więcej 2 tygodnie, ale nie stawiajcie go w ciepłym, nasłonecznionym miejscu, bo będzie klops.
Taki tonik ma jeszcze jedno, bardzo wygodne zastosowanie dla urody – możecie nim zraszać włosy po myciu. Super blask gwarantowany! Jak wam się podoba jabłkowo-octowy tonik do twarzy?
Dodaj komentarz