W większości poradników dotyczących olejowania włosów znajdziecie informację, że metod olejowania jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Czy przetestujecie je wszystkie? Oczywiście, że nie. Z braku czasu lub innych powodów.
Jeśli lubicie sprawdzone sposoby pielęgnacji, zajrzyjcie do tego wpisu. Przedstawiam tu 3 metody olejowania włosów, które uwielbiam i regularnie stosuję. A dziś postanowiłam je wam polecić!
Naturalne olejki ukochały sobie Hinduski, które dbają dzięki nim o swoje długie, gęste i pełne blasku włosy. To od nich zaczerpnęłyśmy dziesiątki pomysłów na to, jak wykorzystać olejki w pielęgnacji. Różnimy się jednak tym, że żyjemy w dużo większym biegu niż one, więc potrzebujemy szybkich i skutecznych metod pielęgnacji. A wiele ze sposobów olejowania włosów wymaga czasu.
Ja ukochałam trzy metody olejowania włosów, które moim zdaniem najłatwiej wprowadzić w napięty tygodniowy grafik każdej z nas.
Metoda 1.
Szybkie olejowanie włosów suchych
W olejowaniu włosów liczy się regularność, dlatego najlepiej, jeśli olejki do włosów stosowalibyśmy codziennie. Albo przynajmniej co każde mycie włosów, co w moim przypadku oznacza mniej więcej co 2-3 dni.
Tylko komu chciałoby się za każdym razem przygotowywać mieszankę olejków, myć włosy, nakładać oleje, zabezpieczać je czepkami, potem emulgować odżywką, spłukiwać i ponownie myć włosy? Ja na pewno nie mam tyle czasu, dlatego stawiam na szybkie olejowanie włosów suchych.
Jak to zrobić? Zazwyczaj myję włosy rano, przed wyjściem z domu. Więc wieczorem biorę ulubiony olejek (ostatnio jest nim olej arganowy) i nakładam go na całe włosy oraz wcieram w skórę głowy. Gotowe.
Przez noc olejki odżywiają moje włosy i wchłaniają się w skórę głowy, gdzie m.in. wzmacniają cebulki włosów. A nad ranem… myję włosy tak, jak zwykle. Nie muszę tego robić dodatkowo ze względu na olejowanie, bo i tak miałam je w planach. I w tym właśnie tkwi mój sekret szybkiego olejowania.
Jakie olejki polecam do tej metody? Wszystkie naturalne. U mnie najczęściej wygrywa arganowy, migdałowy lub winogronowy. Mogą to być też gotowe olejki do włosów, które kupimy w drogerii. Pamiętajmy jednak, że jeśli zawierają w składzie dodatkowe substancje, nie możemy nakładać ich na skórę głowy.
Metoda 2.
Olejowanie skóry głowy
Czasami, kiedy nie mam ochoty na olejowanie całych włosów, decyduję się tylko na olejowanie skalpu. To równie skuteczna metoda, po której nasze włosy mogą być odżywione, mocne, elastyczne i piękne. Wszystko dzięki temu, że działamy na zakorzenione w skórze cebulki, od których zależy kondycja pasm.
Ta metoda olejowanie włosów wymaga zastosowania odpowiedniego olejku. Takiego, który kompleksowo zadziała na skórę głowy. Moi faworyci to olejek rycynowy (najtańszy) i olej z sosny syberyjskiej (trudniej dostępny).
Jak wykonać olejowanie skóry głowy? Podobnie jak tradycyjne olejowanie wykonuję je na godzinę przed myciem włosów lub dzień wcześniej. Nabieram olejek na opuszki palców i wcieram go w skórę głowy przez kilka lub kilkanaście minut. Taki masaż głowy, który można wykonać siedząc wygodnie przed telewizorem, to prosty sposób na pobudzenie mikrokrążenia i lepsze odżywienie.
Olejki do włosów, które wcieramy w skórę głowy, działają efektywniej, bo docierają wprost do cebulek, gdzie dzieją się wszystkie ważne dla włosów rzeczy.
Po wszystkim olej oczywiście należy zmyć ze skalpu, ale na szczęście nie wymaga to żadnych dodatkowych działań. Wystarczy tak, jak zwykle umyć włosy zwykłym szamponem raz lub dwa razy, jeśli np. trochę przesadzimy z ilością gęstego oleju rycynowego. Gotowe!
Metoda 3.
Olejowanie ciepłym olejkiem
Trzecia metoda olejowania włosów, o której chcę wam opowiedzieć w tym wpisie, to olejowanie włosów na ciepło. Przyznaję, że wykonuję je najrzadziej, bo wymaga nieco przygotowania, ale staram się znaleźć na to czas przynajmniej 2 razy w miesiącu. Dlaczego? Powód jest jeden.
Olejowanie włosów na ciepło to metoda stosowania olejków, która działa najbardziej dogłębnie i daje najlepsze efekty. Wszystko dzięki podwyższonej temperaturze oleju i wilgoci, które ułatwiają wchłanianie się składników odżywczych zawartych w naturalnych olejach.
Jak wykonać olejowanie ciepłym olejkiem? Najpierw trzeba go bardzo delikatnie podgrzać np. w kąpieli wodnej. Nie gotować i nie zagrzewać mocno, bo straci swoje właściwości i może poparzyć skórę głowy. Następnie należy umyć włosy lub przynajmniej zmoczyć je w wodzie. Kolejny krok to standardowe olejowanie, czyli nakładanie olejku na włosy i skórę głowy. Pokryte olejem włosy zabezpieczam zawsze czepkiem i ciepłym ręcznikiem. Po ok. godzinie myję włosy tak, jak zwykle.
Nie da się ukryć – olejowanie włosów na ciepło wymaga nieco więcej czasu i przygotowania. Ale warto je wykonać. Wiem, co mówię, bo moje włosy jeszcze nigdy nie były aż tak gładkie i mocne, jak po tym zabiegu.
Dodaj komentarz