Skórki wokół paznokci są narażone na ciągłe urazy głównie ze względu na swoje umiejscowienie ‒ znajdują się na palcach, którymi wykonujemy milion czynności dziennie. Dlaczego skórki przy paznokciach się zadzierają i jak je pielęgnować? Oto moje sposoby na suche, zadzierające się skórki.
Dlaczego skórki przy paznokciach się zadzierają?
Suche, zadzierające się skórki wokół paznokci mogą mieć wiele przyczyn. Wśród nich warto wspomnieć o:
- niesystematycznej pielęgnacji dłoni;
- nieprawidłowym manicure (zbyt częste i głębokie wycinanie skórek);
- obgryzaniu paznokci;
- narażaniu dłoni na częsty kontakt z detergentami;
- ekspozycji dłoni na skrajne temperatury i silny wiatr;
- naturalnej tendencji do wysuszania się skóry;
- chorobach skóry (alergia, atopowe zapalenie skóry, egzema);
- niedoborze witamin A, E lub z grupy B.
Jak pielęgnować skórki przy paznokciach?
W kwestii pielęgnacji skóry przy paznokciach najważniejsza jest systematyczność: systematyczne kremowanie dłoni, systematycznie wykonywany manicure i systematycznie nakładana maseczka odżywcza.
Dłonie kremuję po każdym myciu, ponieważ kontakt z wodą osłabia naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Po myciu rąk smaruję je lekkim kremem nawilżającym, a na noc nakładam treściwy krem odżywczy z mocznikiem. Manicure wykonuję co mniej więcej dziesięć dni. Zadzierających się skórek nie wycinam cążkami ‒ zamiast tego zmiękczam je za pomocą specjalnego płynu lub oliwki i odsuwam drewnianym patyczkiem. Ponadto od czasu do czasu nakładam na dłonie maseczkę odżywczą. Aby ją przygotować, mieszam po łyżeczce ulubionego kremu, olejku ze słodkich migdałów i miodu. Gotową maskę nakładam na dłonie na dwadzieścia minut, po czym zmywam ją wodą. Jeżeli mam więcej czasu, po nałożeniu na dłonie maski wkładam bawełniane rękawiczki (równie dobrze można je owinąć folią aluminiową), ponieważ ciepło spotęguje działanie składników odżywczych.
Jak jeszcze dbam o skórki przy paznokciach? Staram się zdrowo odżywiać i pić dużo wody, ponieważ zbilansowana dieta to podstawa zdrowego wyglądu skóry. Ponadto chronię dłonie rękawiczkami – ciepłymi przed wyjściem na mróz i gumowymi przed sprzątaniem.
Moje sposoby na suche, zadzierające się skórki
- Preparat do usuwania skórek
Raz w tygodniu moczę opuszki w letniej wodzie przez pięć, dziesięć minut. Następnie nakładam na nie preparat do usuwania skórek, który jest dostępny w większości sklepów kosmetycznych, a po około dwóch minutach odsuwam je patyczkiem (jeżeli preparat okaże się nieskuteczny, możecie spróbować wyciąć skórki cążkami). Następnie dokładnie wmasowuję w skórki oliwkę, a jej pozostałości wycieram na przykład chusteczką. - Krem z mocznikiem i oliwka do paznokci na suche, zadzierające się skórki
Te kosmetyki to podstawa! W ciągu dnia regularnie, według potrzeby, kremuję dłonie i wcieram oliwkę w skórki. - Domowe zabiegi na ciepło na suche, zadzierające się skórki
Uwielbiam je, a zwłaszcza moczenie dłoni w podgrzanym olejku, na przykład jojoba lub kokosowym albo w oliwie z oliwek przez dziesięć, piętnaście minut. Dla odmiany zanurzam dłonie w kąpieli z podgrzanego mleka z dodatkiem miodu, która ma działanie nawilżające i wygładzające. - Nocna kuracja regeneracyjna na suche, zadzierające się skórki
W nocy skórki wymagają podwójnej pielęgnacji, ponieważ wtedy skóra lepiej przyjmuje składniki odżywcze z kosmetyków. Z tego powodu przed snem aplikuję na dłonie grubą warstwę kremu lub olejku, po czym zakładam bawełniane rękawiczki. Dzięki temu zadarte skórki zaczną się goić, a skóra dłoni będzie gładka i nawilżona. Jeżeli zadarte skórki sprawiają Wam ból i długo się goją, polecam Wam założyć na noc opatrunek, który ochroni skórę przed pogłębianiem ranek.
A Wy w jaki sposób pielęgnujecie swoje skórki przy paznokciach? Co robicie, aby nie były suche i nie zadzierały się? Czekam na Wasze rady!
Dodaj komentarz