Hej dziewczyny! <3
To będzie swoisty „five o’clock” w pielęgnacji skóry 😉
Dziś bierzemy na warsztat herbatę – w każdym kolorze i dla każdej skóry. Zielona, czarna i biała – każda z nich może być doskonałym kosmetykiem. Czy chcecie poznać najlepsze domowe maseczki z herbaty? Wiecie, dlaczego herbata jest takim doskonałym kosmetykiem? Zapraszam na nowy post:)
Herbata – kosmetyczne właściwości
Dlaczego herbata tak doskonale pielęgnuje skórę?
To prawda, ze jest niekwestionowana królową pielęgnacji – cały czas na topie, wciąż mega popularna, stanowi doskonały „mokry” składnik wszelkich kosmetyków i idealną bazę dla olejkowych mgiełek lub maseczek z glinki. Herbata ma bowiem dużą zawartość polifenoli a te zwalczają bezlitosne dla skóry wolne rodniki. Teina z herbaty pobudza krążenie czyli doskonale dotlenia komórki, a liczne witaminy dbają o młodość, sprężystość i doskonałą kondycję skóry.
Zielona herbata – pozyskiwanie i właściwości
Aby stworzyć zieloną herbatę zbiera się wyłącznie młode listki po zwiędnięciu. Podgrzewa się je na parze dzięki czemu wszystkie cenne składniki zostają w liściach, a herbata jest bogactwem MEGA mocnych antyoksydantów. Poprawia strukturę skóry, wygładza, łagodzi stany zapalne, hamuje rozwój bakterii koi i pielęgnując zapobiega zmianom trądzikowym
Biała herbata – pozyskiwanie i właściwości
– Wytwarza się ją z pąków herbacianego krzewu w procesie więdnięcia i suszenia. Jest źródłem polifenoli i antyoksydantów. Biała herbata to mocarny eliksir młodości, który idealnie nadaje się do każdego rodzaju cery.
Czarna herbata – pozyskiwanie i właściwości
Ten rodzaj herbaty powstaje w procesie fermentacji, któremu poddawane są listki z herbacianego krzewu. Ma właściwości kojące, poprawia koloryt skóry, łagodzi poparzenia słoneczne i wszelkie inne podrażnienia skórne, działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęki – dlatego stanowi świetne remedium na opuchniętą skórę pod oczami. Czarna herbata doskonale sprawdza się też w pielęgnacji ciemnych włosów – podbija ich kolor i zapobiega blaknięciu (można nią pielęgnować farbowane na brąz i czerń włosy). Wiele kobiet maluje nią także brwi, aby nie płowiały i nie jaśniały na słońcu – w tym celu zaparzają mocny napar z czarnej herbaty i nanoszą go na brwi wieczorem, po dokładnym demakijażu. Już po kilku tygodniach brwi nabiorą intensywniejszej barwy.
DIY. Najlepsze domowe kosmetyki z herbaty
Domowa maseczka z herbaty przeciw zmarszczkom
Łyżkę herbaty zaparzcie w ½ szklanki gorącej (ale nie gotującej) wody. Do maseczki potrzebne Wam są tylko 2 łyżki naparu. Zmieszajcie je z łyżką miodu i łyżką płatków owsianych (najlepiej drobno zmielonych, aby maseczka miała gładszą i przyjemniejszą konsystencję). Nałóżcie maskę na buzię na około 15 minut. Najlepszą herbatą będzie tu biała, ale czarna lub zielona zadziała równie dobrze (ta ostatnia będzie lepsza, jeśli np. Wasza cera jest dojrzała, ale przydarzają się jej krostki, niedoskonałości lub gdy nadmiernie się przetłuszcza).
Domowa maseczka z herbaty dla suchej cery
Aby zrobić tę maskę musicie mieć w domu młynek – herbatę należy bowiem najpierw zmielić na miałki proszek. Wystarczy około 1 łyżka herbaty na jedną porcję maski. Ja zazwyczaj mielę jej więcej, przesypuję do słoiczka i mam dzięki temu miałki proszek na więcej maseczek 😉
Do 1 łyżki miałkiej herbaty (białej lub czarnej) dodajcie 3 łyżki mleka łyżkę mąki pszennej lub ryżowej – ta ostatnia o wiele skuteczniej rozjaśnia skórę i nadaje jej ładny koloryt. Maskę nałóżcie na buzie i trzymajcie przez około 15 minut. Możecie ją robić nawet co drugi dzień.
Czym przemyć twarz po maseczkach czyli domowy tonik herbaciany
Herbaciany tonik to nic innego jak zaparzona herbata (zielona, biała lub czarna – wszystko zależy od tego, jaką macie cerę i jakie właściwości herbaty są dla Was najważniejsze). Ja robię zazwyczaj mieszankę dwóch herbat, czyli białej i zielonej. Codziennie przemywam skórę takim herbacianym, naturalnym tonikiem. Czasami łącze też herbaciany napar z naparem z rumianku.
Czarną herbatę stosuję z kolei jako okład na opuchniętą skórę oczu: zanurzam w zimnej (często specjalnie ją chłodzę w lodówce) herbacie dwa waciki i kładę na zamknięte powieki na około 5-10 minut. Skóra nie tylko staje się jasna i pozbawiona sińców, cieni i opuchnięć, ale również bardzo ładnie wygładzona i nawilżona.
Czy znacie jakieś inne ciekawe przepisy na kosmetyki z zielona herbatą? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu. Co sądzicie o herbacie w pielęgnacji? Może ktoś z Was ma przepis na maskę do włosów z herbatą? Zapraszam do komentowania:)
Dodaj komentarz