Cześć dziewczyny!
Zioła na wypadanie włosów od zawsze były hitem w mojej codziennej pielęgnacji. Bardzo dobrze sprawdzały się wtedy, kiedy potrzebowałam natychmiastowej poprawy. Pomagają mi także w okresie jesiennym, gdy wypadanie włosów jest większe. Które zioła sprawdzają się u mnie najlepiej?
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny
Przyczyny wypadania włosów można podzielić na dwie kategorie: fizjologiczne związane z naturalnymi procesami oraz chorobowe, które wymagają interwencji lekarza. Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów zalicza się:
- zaburzenia hormonalne związane na przykład z porodem;
- promieniowanie słoneczne;
- zanieczyszczenie środowiska;
- niewłaściwa pielęgnacja;
- zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy;
- częste zabiegi stylizacji na gorąco.
Zioła na wypadanie włosów
Wypadanie włosów jest możliwe do ograniczenia lub wyleczenia za pomocą ziół. Stosuję je na różne sposoby jako: płukanki, wcierki, herbaty, suplementy, wywary dodawane do szamponu, odżywki lub maski. Moimi faworytami w pielęgnacji włosów są następujące zioła: skrzyp polny, pokrzywa, rozmaryn i brzoza.
SKRZYP POLNY
Zawiera dużą ilość potasu, który stanowi jeden z głównych składników budulcowych włosa. Skrzyp ma także działanie dezynfekujące i lekko ściągające. Hamuje proces siwienia, zmniejsza łamliwość i zapobiega rozdwajaniu się końców pasemek.
POKRZYWA
To źródło witamin A i C oraz lipidów. Pokrzywa zmniejsza wypadanie włosów (także u mężczyzn), reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Co ciekawe ta roślina wpływa na hormony, które powodują wypadanie włosów u mężczyzn.
ROZMARYN
Jest bogaty w mnóstwo antyoksydantów zwalczających wolne rodniki. Rozmaryn pobudza cebulki włosowe i przyspiesza wzrost włosów. Do tego ma działanie przeciwłupieżowe, dezynfekujące i ściągające.
BRZOZA
Ma działanie przeciwzapalne, oczyszczające i odświeżające. Systematyczne picie soku z brzozy lub stosowanie płukanek zapewnia włosom blask, puszystość i miękkość. Dzięki tej roślinie pasemka stają się wygładzone i bardziej sprężyste.
Jeżeli nie możesz stosować któregoś z opisanych przeze mnie ziół, to możesz wybrać następujące:
- lawenda – odświeża, pobudza krążenie i działa bakteriobójczo;
- żeń-szeń – odżywia i wzmacnia włosy, pobudza ich wzrost;
- kozieradka – zwalcza łupież i zabezpiecza przed wypadaniem włosów;
- szałwia – hamuje wypadanie włosów, redukuje łupież, uwydatnia kolor pasemek i działa przeciwzapalnie;
- łopian – działa przeciwłupieżowo, zmniejsza wypadanie i przetłuszczanie się włosów.
Dodaj komentarz