Hej!
Nie jest łatwo radzić sobie ze skórą atopową. Świąd, zaczerwienienie, suchość to tylko niektóre ze skutków choroby. Niestety nie tak prosto ją pokonać, bo bardzo często występuje na podłożu genetycznym. Można natomiast łagodzić dolegliwości, które jej towarzyszą. Jak robić to skutecznie?
Emolienty na dolegliwości skóry atopowej
Skóra osób chorych na atopowe zapalenie nie jest jednolita, odpowiednio natłuszczona i nawodniona. Szybko się przesusza i jest bardzo nadwrażliwa. Z tych właśnie powodów skórę atopową należy regularnie natłuszczać, a wszelkie dolegliwości łagodzić. Posłużą ci do tego kosmetyki z emolientami, ale bez zawartości sztucznych barwników i aromatów. Takie produkty dobrze przenikają przez warstwy skóry i łagodzą objawy atopowego zapalenia skóry. Szukaj tych z zawartością kwasów tłuszczowych, skwalenu lub mocznika. Nie rób tego nigdy na własną rękę, lecz po konsultacji z lekarzem.
Chłód łagodzi skórę atopową
Zmiany na skórze objętej atopią wywołują ciepło i pot. Są to silne alergeny, które wywołują jeszcze większe dolegliwości. Trzeba zadbać o to, żeby skóra pociła się jak najmniej – antyperspiranty niestety ci nie pomogą. Rozwiązaniem jest schładzanie ciała, stosowanie wody termalnej, używanie żelowych kompresów lub noszenie ubrania dopasowanego do pogody.
Nawilżanie powietrza a skóra atopowa
Suche powietrze i mała wilgotność w pomieszczeniach to najgorsze co może spotkać atopika. Skutek? Skóra będzie się przesuszać, swędzić i czerwienić jeszcze bardziej. Rozwiązanie? Wystarczy zadbać o to, żeby powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa atopik, zawsze było nawilżone. Zastosować można specjalne urządzenia, ceramiczne pojemniki zakładane na grzejnik lub wilgotne ręczniki kładzione na kaloryfer.
Skóra atopowa a odpowiednie ubranie
Dla osób chorych na atopowe zapalenie skóry najlepsze będą ubrania z lnu lub bawełny. Nie powinny mieć sztywnych szwów i innych elementów, które mogłyby podrażniać skórę. Kolor tylko biały, bo atopicy źle reagują na barwniki. Ubrania i inne tkaniny (ręczniki, pościel) powinny być często prane w proszkach i płynach przeznaczonych dla osób chorujących na atopowe zapalenie skóry.
Atopowe zapalenie skóry – zasady
Dla skóry atopowej bardzo niebezpieczne są zadrapania i skaleczenia. Przez ranę mogłyby przedostać się bakterie i wywołać jeszcze większą infekcję. Dlatego dbaj o to, żeby twoje paznokcie były zawsze krótkie i czyste, a ich brzegi opiłowane na gładko. To po pierwsze. A po drugie pamiętaj o profilaktyce. Każdy wie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeżeli masz AZS, to unikaj czynników powodujących dolegliwości choroby, np.: roztoczy kurzu, pyłków roślin, smogu.
Dodaj komentarz