Cześć!
Podrażnienia, suche skórki, ból i dyskomfort to tylko niektóre czynniki charakteryzujące suchą skórę. Jeżeli i ciebie spotkały podobne niedoskonałości, to zobacz, jak sobie z nimi poradzić. Sprawdź także, jakie są rodzaje suchej skóry i którą z nich masz właśnie ty.
Czym jest sucha skóra?
Sucha skóra to jeden z typów skóry, która charakteryzuje się między innymi tym, że jest matowa i szorstka w dotyku, a po umyciu się napina i ściąga. Jest cienka i mogą prześwitywać przez nią naczynia krwionośne, szybciej się starzeje, a zmarszczki mimiczne pojawiają się wcześniej i są bardziej widoczne. Sucha skóra wytwarza mniej sebum, co sprawia, że brakuje jej lipidów potrzebnych do nawilżenia i budowania ochronnej bariery. A kiedy ta bariera zostanie uszkodzona, to ze skóry w bardzo szybkim tempie ucieka woda. Za powstawanie suchej skóry odpowiadają czynniki atmosferyczne, zażywanie niektórych leków lub niewłaściwa pielęgnacja. U niektórych suchość skóry jest uwarunkowana genetycznie lub jest uzależniona od pracy hormonów. W zależności od okresu dojrzewania i poziomu hormonów, skóra zawiera mniejszą ilość lipidów.
Rodzaje suchej skóry
Skóra sucha może być jednocześnie wrażliwa i nadreaktywna. Skórę suchą można podzielić na odtłuszczoną (zawiera małą ilość sebum) i odwodnioną (charakteryzuje się zaburzeniami w wydzielaniu potu i ma niedobór naturalnej substancji nawilżającej).
Jak dbać o cerę suchą?
Sucha cera potrzebuje kosmetyków nawilżających i natłuszczających. Odpowiedni krem uzupełni poziom naturalnych czynników nawilżających, a kosmetyk natłuszczający podniesie poziom lipidów, które zabezpieczają przed dalszą utratą wilgoci. Na dzień należy stosować krem nawilżający z zawartością filtru UV. Krem na noc natomiast powinien odżywiać, regenerować i natłuszczać skórę; powinien zawierać między innymi ceramidy, oleje roślinne, mocznik lub emolienty. Produkty do demakijażu muszą mieć delikatną formułę. Najlepszymi z nich będą: mleczka, emulsje, płyny micelarne. Raz na tydzień możesz używać peelingu enzymatycznego, a potem nawilżającej lub łagodzącej maseczki.
Błędy w pielęgnacji skóry suchej
- Stosowanie peelingów, które w mechaniczny sposób złuszczają naskórek. Takie produkty będą dobre przy cerze tłustej i mieszanej, ale cerę suchą mogą podrażnić.
- Mycie twarzy chlorowaną wodą również może powodować uszkodzenia naturalnej bariery lipidowej skóry. O wiele lepiej buzię jest myć wodą przegotowaną lub mineralną z odpowiednim kosmetykiem.
- Mycie twarzy mydłem to także duży błąd. Mydło usuwa lipidy i uszkadza naturalną barierę skóry, przesusza i może powodować podrażnienia. Wiąże się to z zasadowym odczynem pH.
- Pocieranie skóry podczas wycierania to także duży błąd. Mocne tarcie może uszkadzać naskórek i powodować podrażnienia oraz niszczyć naturalną barierę lipidową naskórka.
- Nieprawidłowe stosowanie wody termalnej przez nieosuszenie skóry po zaaplikowaniu produktu. Ten kosmetyk ma działanie regenerujące, łagodzące i nawilżające, ale użyty w niewłaściwy sposób może wysuszać i ściągać skórę.
Dodaj komentarz