Zmarszczki to oznaka naturalnego i nieuchronnego procesu, jakim jest starzenie, ale można opóźnić ich pojawienie się. W jaki sposób? Zanim odpowiem na to pytanie, wyjaśnię, jaki wpływ na zmarszczki ma dieta oraz prawidłowe oczyszczanie i nawilżanie skóry. W tym wpisie dowiecie się też, czy fale radiowe mogą opóźnić zmarszczki.
Dieta na zmarszczki
Witaminy
O kondycję skóry zadbają produkty bogate w witaminę A, C i E oraz w witaminy z grupy B i beta-karoten.
Witaminę A znajdziecie w wątróbce, żółtku i serze żółtym. Chroni ona przed wysuszeniem, wspomaga leczenie stanów zapalnych i zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Witaminę C zawierają czarne porzeczki i owoce cytrusowe. Decyduje ona o wytwarzaniu i zatrzymaniu kolagenu oraz przyspiesza gojenie ran. Witamina E, która stanowi o wartości orzechów, kiełków i olejów roślinnych, hamuje starzenie się skóry, nawilża ją i uelastycznia. Witaminy z grupy B, które znajdziecie w produktach pełnoziarnistych, jajkach i drożdżach, zapewniają ogólną dobrą kondycję skórze, włosom i paznokciom. Ich niedobory objawiają się więc zmianami na skórze, wypadaniem włosów i łamliwością paznokci. Z kolei beta-karoten, który znajduje się w marchwi, szpinaku i morelach, przywraca skórze gładkość i chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Minerały (cynk, selen, siarka i miedź)
Na pewno nie zaskoczy Was fakt, że także minerały mają dobry wpływ na skórę. Cynk, który znajduje się w wątróbce, nasionach i owocach morza, uczestniczy w procesie budowy tkanki łącznej i kolagenu. Selen, który zawierają orzechy brazylijskie, soczewica i ryby, chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Siarka, która podwyższa wartość pełnych ziaren zbóż i warzyw bulwiastych, nawilża i uelastycznia skórę. Z kolei miedź, którą znajdziecie w produktach pełnoziarnistych, orzechach i kakao, tworzy elastynę; dostarcza ona skórze enzymu do pigmentacji.
Nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli omega-3, omega-6 i omega-9
NNKT nie tylko zapewniają nam zdrowie i dobrą kondycję, lecz także nawilżają i natłuszczają naszą skórę od środka oraz chronią ją przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Ponadto regulują przemianę materii, przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej i zmniejszają cellulit. Kwasy omega-3 znajdziecie w tłustych rybach, takich jak halibut, makrela i łosoś, kwasy omega-6 – w nasionach dyni i słonecznika oraz w oleju z wiesiołka, a kwasy omega-9 – w oliwie, ziarnie sezamu i awokado.
Prawidłowe oczyszczanie skóry jako sposób na zmarszczki
Prawidłowo oczyszczona skóra lepiej wchłania składniki aktywne z kosmetyków i swobodnie oddycha. Z tego powodu musicie codziennie usuwać z niej sebum, zanieczyszczenia i – jeżeli go wykonujecie – także makijaż. W tym celu najpierw umyjcie twarz wodą i użyjcie żelu lub pianki do mycia twarzy. Następnie przetrzyjcie skórę kolejno mleczkiem i tonikiem, po czym nałóżcie krem dostosowany do rodzaju cery.
Stosujcie peelingi, ponieważ usuwają martwy naskórek, a tym samym poprawiają ukrwienie i koloryt skóry. W przypadku skóry suchej lub wrażliwej – raz w tygodniu róbcie peeling enzymatyczny. Przy cerze tłustej stosujcie to rozwiązanie 2 razy w tygodniu, z tym że sięgajcie na przemian po peeling enzymatyczny i drobnoziarnisty. Z kolei do pielęgnacji skóry całego ciała wybierajcie peelingi gruboziarniste.
Oczyszczanie skóry u kosmetyczki też Wam polecam, ale nie poprzez zabiegi mechaniczne. W ich konsekwencji rozszerzają się pory, trądzik nasila się i dochodzi do podrażnienia skóry. Zanim udacie się do kosmetyczki, pójdźcie do dermatologa, który oceni stan Waszej skóry i podpowie, jakie zabiegi powinnyście wybrać. Może to być między innymi mikrodermabrazja lub peeling z wykorzystaniem kwasów owocowych.
Prawidłowe nawilżanie skóry jako sposób na zmarszczki
Odwodniona skóra jest mniej elastyczna i odporna na czynniki zewnętrzne, a w związku z tym szybciej się starzeje. Z tego powodu naprawdę warto dbać o jej nawilżenie, zwłaszcza latem, kiedy pod wpływem słońca i temperatury skóra szybko się przesusza i złuszcza. W przypadku cery suchej stosujcie tłuste emulsje, a tłustej – preparaty o lekkiej konsystencji. Kremy nawilżające nakładajcie przynajmniej 2 razy dziennie. Przynajmniej, bo skóra wrażliwa lub skłonna do alergii wymaga kilku aplikacji dziennie.
Jeżeli Wasza skóra bardzo się przesusza, do codziennej pielęgnacji stosujcie kremy intensywnie nawilżające, które długotrwale ją nawilżą i zapobiegną ucieczce wody. W ciągu dnia spryskujcie twarz wodą termalną w sprayu, a po aplikacji osuszajcie skórę chusteczką. Raz w tygodniu na twarz, szyję i dłonie, po zrobieniu peelingu, nakładajcie maseczkę nawilżającą – dzięki temu skóra będzie elastyczna i dobrze odżywiona. Korzystajcie też z zabiegów nawilżających w gabinecie kosmetycznym.
Polecam Wam jeszcze kąpiele z dodatkiem olejków. Poświęćcie na to jedynie 15-20-minut i cieszcie się nawilżoną, lekko natłuszczoną, gładką skóra. Naturalne ekstrakty z roślin poprawiają jej ukrwienie, wzmacniają ją, odżywiają i regenerują.
Fale radiowe na zmarszczki
Wiele zabiegów medycyny estetycznej poprawia kondycję skóry. Niektóre z nich wykorzystują urządzenia emitujące fale radiowe, które nagrzewają skórę właściwą i tkankę podskórną, a tym samym chłodzą i ochraniają naskórek. Dodatkowo pod wpływem wysokiej temperatury (60°C) włókna kolagenowe kurczą się, dzięki czemu odnawia się ich struktura. W efekcie skóra jest napięta, elastyczna i wyraźnie odmłodzona. Zabieg można wykonywać na twarzy, szyi, ramionach, udach i brzuchu. Jego przebieg jest następujący: na oczyszczoną skórę nakłada się kalkomanię z siateczką, smaruje żelem i przesuwa końcówkę urządzenia po skórze. Lekkie zaczerwienienie po zabiegu mija już po kilkunastu minutach, a tego rezultaty są widoczne od razu i ulegają sukcesywnej poprawie. Efekty utrzymują się kilka lat.
Jakie są Wasze sposoby na zmarszczki? To nasz wspólny problem, a wręcz choroba cywilizacyjna, dlatego liczę na Wasze podpowiedzi!
Dodaj komentarz