Uwielbiam owoce. Korzystam z nich w kuchni i w łazience. Owoce w kosmetykach odpowiadają za piękny zapach i soczysty kolor. Jakie właściwości kosmetyczne mają owoce i jaki jest ich skład? Jakie kosmetyki DIY można przygotować na ich bazie? Jeżeli nie macie pojęcia, poznajcie moje przepisy na kosmetyki z owoców, takie jak oczyszczające mleczko cytrynowe do twarzy, maseczka z awokado do zniszczonych włosów i krem poziomkowy do skóry suchej.
Zanim owoce trafią do kosmetyków…
Żeby owoce mogły znaleźć się w kosmetykach, po zerwaniu muszą przejść odpowiednią obróbkę. Najczęściej wyciska się z nich sok albo ‒ pod wpływem alkoholu, gliceryny lub innych rozpuszczalników ‒ robi się z nich ekstrakty. Z tłoczonych na zimno skórek lub pestek otrzymuje się oleje i olejki eteryczne, a ze zmiażdżonych owoców powstają pulpy, czyli papki. Poza sokiem i pulpami są jeszcze żywe komórki. Izoluje się je z miąższu, skórki lub całego owocu oraz umieszcza kolejno w neutralnym nośniku i w kosmetyku. Dzięki temu żywe komórki zachowują swoje naturalne właściwości i składniki aktywne.
Równie dobrze owoce można przerobić na ekstrakty suche, czyli wysuszone sproszkowane formy, które potem rozcieńcza się w różnych rozpuszczalnikach. Taki surowiec zawiera najwięcej substancji aktywnych, dlatego producenci wykorzystują go w celu stworzenia bardzo intensywnej kuracji.
W laboratoriach do soków, pulp i innych form owocowych dodaje się konserwanty. Są stabilizowane, dzięki czemu zachowują swoje właściwości, i standaryzowane, czyli w każdym gramie musi znajdować się określona dawka substancji czynnych. W zależności od istoty tych substancji, kosmetyki owocowe mogą złuszczać, nawilżać, barwić, wybielać, opóźniać procesy starzenia lub po prostu pięknie pachnieć.
Owoce ‒ skład i właściwości kosmetyczne
Kwasy owocowe
Przede wszystkim oczyszczają. Mimo swojej nazwy znajdują się nie tylko w owocach, lecz także w warzywach i kwiatach. Dzielą się na dwie grupy: alfahydroksykwasów i betahydroksykwasów. Do pierwszej należy między innymi kwas jabłkowy, winowy, migdałowy, glikolowy i mlekowy, a do drugiej ‒ kwas salicylowy. Ich działanie opiera się na stopniowym rozluźnianiu wiązań między komórkami skóry, które powoduje złuszczanie. Kwasy owocowe wyraźnie poprawiają kondycję skóry przesuszonej, z przebarwieniami i bliznami.
Cukry i ochronne woski z owoców
Pomagają w utrzymaniu prawidłowej ilości wody w skórze, czyli po prostu nawilżają. Najcenniejsze cukry to polisacharydy, na przykład pektyny. Pozyskuje się je z jabłek, pigwy i porzeczek. Łagodzą podrażnienia, działają przeciwzapalnie i nawilżają.
Z kolei woski z owoców występują głównie na powierzchni skórek owoców i mają chronić je przed uszkodzeniami. Te właściwości wosków zostały wykorzystane w kosmetykach. Woski z owoców pokrywają skórę cienkim płaszczem ochronnym. Ponadto pełnią funkcję bazy, która poprawia konsystencję kosmetyku.
Moje przepisy na kosmetyki z owoców
Oczyszczające mleczko cytrynowe do twarzy ‒ przepis
Składniki:
- 100 ml maślanki,
- 1 łyżka miodu,
- 1 łyżka soku z cytryny.
Sposób przygotowania: wszystkie składniki wlewam do butelki i dokładnie mieszam, potrząsając nią. Nakładam kosmetyk wacikiem i po kilku minutach spłukuję ciepłą wodą.
Maseczka z awokado do zniszczonych włosów ‒ przepis
- 1 dojrzały owoc awokado,
- 2 łyżki kwaśnej śmietany,
- sok z połowy cytryny.
Sposób przygotowania: awokado rozgniatam i mieszam z pozostałymi składnikami. Całość wmasowuję we włosy i skórę głowy, po czym owijam je folią i ciepłym ręcznikiem. Po 20 minutach spłukuję maskę i myję włosy jak zwykle.
Krem poziomkowy do skóry suchej ‒ przepis
- 250 g poziomek,
- 2 łyżki oleju słonecznikowego,
- 2 łyżki lanoliny.
Sposób przygotowania: poziomki posypuję cukrem i dwukrotnie gotuję. Olej słonecznikowy i lanolinę roztapiam w garnku i dolewam sok (ale bez przesady, bo krem będzie za rzadki). Mieszam krem, dopóki nie wystygnie, po czym umieszczam go w szklanym lub porcelanowym pojemniku. Krem można przechowywać w lodówce góra 3 tygodnie.
Wy też lubicie kosmetyki z owocami? Kupujecie gotowe czy samodzielnie je przygotowujecie? Podzielcie się ciekawymi przepisami na kosmetyki z owocami DIY!
Dodaj komentarz