Uwielbiam miód – w produktach spożywczych i kosmetycznych. Poza tym, że wspaniale smakuje, leczy zmiany skórne i trądzik, przyspiesza gojenie się ran oraz nawilża. Właśnie z tych powodów (i wielu innych) miód jest popularnym składnikiem domowych kosmetyków do ciała i włosów. Jeżeli nie wiecie, jak się zabrać za ich przygotowanie, chętnie Wam pomogę. Przedstawiam moje przepisy na domowe kosmetyki z miodem, takie jak odżywka do włosów, plaster na krostki, balsam do ust, nawilżająca maseczka do twarzy i antycellulitowy peeling do ciała. Jednak zanim to zrobię, opowiem pokrótce o tym, jakie inne właściwości ma miód i jaki jest jego skład. Zachęcam do lektury!
Miód – skład i właściwości
Miód wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg i goi rany. Jego właściwości antybakteryjne w wielu przypadkach okazują się silniejsze od działania antybiotyków. Z czego wynikają te właściwości miodu?
Z jego składu. Miód zawiera enzymy, które pochodzą głównie z gruczołów ślinowych owadów, i nadtlenek wodoru o działaniu bakteriostatycznym.
Do innych substancji antybiotycznych produkowanych przez pszczoły i wprowadzanych przez nie do miodu należy lizozym, inhibina i apidycyna. Podane substancje zwalczają między innymi gronkowce, paciorkowce, laseczki wąglika, prątki gruźlicy i grzyby drożdżoidalne z rodzaju Candida.
Ponadto miód jest bogaty w mikroelementy, takie jak potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt, a także w witaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy i pantotenowy oraz biotynę.
Moje przepisy na domowe kosmetyki z miodem
Naturalna odżywka z miodem do włosów – przepis
Składniki:
- pół szklanki miodu,
- 1/4 szklanki oliwy z oliwek,
- pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny.
Sposób przygotowania: mieszam ze sobą wszystkie składniki, dopóki nie dojdzie do ich całkowitego połączenia. Niewielką ilość mieszanki wylewam na włosy i dokładnie wmasowuję, aby zostały nią w całości pokryte. Włosy chowam pod czepek i pozostawiam na pół godziny. Po upływie tego czasu spłukuję je zimną wodą.
Plaster z miodem na krostki – przepis
Jak wspomniałam, miód wykorzystuje się w leczeniu stanów zapalnych skóry i trądziku. Aby wykorzystać te jego właściwości, nakładam niewielką ilość miodu punktowo na krostki lub zmiany skórne i przykrywam plastrem na około 20 minut. Po tym czasie zdejmuję plaster i przemywam skórę chłodną wodą. Przed zabiegiem musicie wykonać próbę uczuleniową na niewielkim i ukrytym fragmencie skóry, na przykład na nadgarstku.
Domowy balsam z miodem do ust – przepis
Składniki:
- 1 łyżeczka miodu,
- pół szklanki startego wosku pszczelego,
- 2 krople olejku witaminy E,
- 1/4 szklanki oleju kokosowego,
- 10 kropli soku z cytryny.
Sposób przygotowania: składniki mieszam ze sobą aż do uzyskania jednolitej, kremowej masy. Następnie przekładam ją do małych pojemników i pozostawiam do stężenia. Po kilkunastu godzinach balsam jest gotowy do użycia. Musicie go przechowywać w chłodnym miejscu, bo w przeciwnym razie będzie się roztapiał i straci konsystencję balsamu.
Nawilżająca maseczka z miodem do twarzy – przepis
Składniki:
- 2 duże łyżki miodu,
- pół szklanki mleka.
Sposób przygotowania: dokładnie mieszam ze sobą składniki, aby po chwili nałożyć całość na twarz i szyję. Pozostawiam maseczkę na około 15-20 minut, a po tym czasie delikatnie zmywam ciepłą wodą.
Antycellulitowy peeling z miodem do ciała – przepis
Składniki:
- szklanka fusów z kawy,
- pół szklanki miodu.
Sposób przygotowania: zalewam kawę wrzątkiem i po kilku minutach odcedzam fusy. Do ciepłych fusów dolewam miód i mieszam, aż oba składniki dokładnie się ze sobą połączą. Taką mieszankę nakładam na wilgotne ciało, a zwłaszcza na te jego partie, które są pokryte skórką pomarańczową, i masuję przez kilka minut. Następnie spłukuję peeling ciepłą wodą i myję skórę łagodnym mydłem z dodatkiem olejów naturalnych.
A Wy lubicie kosmetyki z miodem? Macie swoje ulubione? Zdradźcie przepisy!
Dodaj komentarz