Wszystko, czego skóra potrzebuje, znajdziemy w naturalnej pielęgnacji. Docenią ją zwłaszcza te z Was, które reagują alergicznie na gotowe kosmetyki z drogerii, ponieważ toniki, maski i inne produkty DIY zawierają tylko te składniki, o których wiemy, że nas nie uczulą. Moja skóra ma skłonność do alergii, dlatego często samodzielnie przygotowuję kosmetyki i je stosuję. Oto moje ulubione przepisy na naturalne kosmetyki DIY, czyli między innymi na tonik z chabrem bławatkiem, krem shea do skóry suchej oraz szampon z jajka i zielonej herbaty do włosów suchych. Mam nadzieję, że Wam się spodobają!
Tonik z chabrem bławatkiem – przepis
Składniki:
- kilka igieł sosnowych,
- 1 gałązka rozmarynu,
- 5-6 jagód jałowca,
- świeża skórka z połowy pomarańczy,
- 5-6 goździków,
- pół szklanki wódki (40-45%).
Sposób przygotowania: łamię igły sosnowe i rozmaryn na mniejsze kawałki, żeby następnie rozkruszyć je dłonią lub tłuczkiem (wolę dłonią). Wsypuję wszystko do butelki z zakrętką oraz dodaję jagody jałowca, skórkę z pomarańczy i goździki. Zalewam wódką tak, aby całkowicie przykryć wszystkie składniki. Mieszankę przelewam do szczelnego naczynia i przechowuję ją w chłodnym miejscu. Wstrząsam codziennie przez 2 tygodnie. Po upływie tego czasu wreszcie mogę odcedzić stałe składniki i zacząć używać mojego toniku. Nakładam go płatkiem kosmetycznym na umytą twarz, ale omijam okolice oczu. Następnie sięgam po odżywczy krem do twarzy lub mieszankę olejów.
Ziołowa biała glinka do mycia twarzy – przepis
Składniki:
- 2 łyżki białej glinki,
- 2 łyżki płatków owsianych,
- pół łyżeczki suszonego dziurawca,
- pół łyżeczki suszonego rumianku,
- pół łyżeczki suszonej melisy,
- 4 łyżki wody destylowanej, wody różanej lub mleka.
Sposób przygotowania: mielę suszone zioła i płatki owsiane w ręcznym młynku do kawy, przesypuję do miseczki, po czym łączę z glinką. Wlewam wodę destylowaną lub różaną bądź mleko i dokładnie mieszam do uzyskania gładkiej masy. Delikatnie masuję twarz glinką i zmywam ciepłą wodą. Aby dopełnić dzieła, nawilżam skórę wybranym produktem.
Równie dobrze glinki można użyć w charakterze maseczki. W tym celu wystarczy pozostawić ją na twarzy na 10-15 minut. Ja stosuję ziołową białą glinkę na dwa sposoby, w zależności od potrzeb.
Krem shea do skóry suchej – przepis
Składniki:
- 0,24 fl oz/ 7 ml wody różanej lub hydrolatu geraniowego,
- 0,1 fl oz/ 3 ml wosku pszczelego,
- 0,44 fl oz/ 13 ml oleju arganowego,
- 0,14 fl oz/ 4 ml oleju z dzikiej róży,
- 0,1 fl oz/ 3 ml oleju z wiesiołka,
- 1 kropla olejku z drzewa różanego.
Sposób przygotowania: podgrzewam wosk pszczeli i oleje w jednym garnku, który najpierw zanurzam w gorącej wodzie. W tym samym czasie w innym garnku podgrzewam wodę różaną lub hydrolat geraniowy. Kiedy temperatura w obu garnkach osiągnie 70°C, przelewam wodę do garnka z woskiem i olejami, cały czas mieszając łopatką lub ręcznym blenderem elektrycznym. Gdy mieszanka ostygnie do 40°C, dodaję olejek z drzewa różanego i przekładam krem do wybranego pojemniczka.
Rozgrzewający, pikantny olejek do masażu – przepis
Składniki:
- pół szklanki oleju migdałowego,
- 1 łyżka oleju z awokado,
- 2-3 gwiazdki anyżu (opcjonalnie – aby wzbogacić aromat),
- 1 kropla witaminy E (w kapsułce),
- 12 kropli olejku cynamonowego,
- 8 kropli olejku z czarnego pieprzu,
- 8 kropli olejku imbirowego,
- 20 kropli olejku pomarańczowego.
Sposób przygotowania: wrzucam gwiazdki anyżu do butelki z zakrętką, zalewam je olejem z migdałów i z awokado, po czym dodaję olejki eteryczne i witaminę E z przekłutej kapsułki. Butelkę przechowuję w chłodnym i zacienionym miejscu, a przed każdym użyciem mocno wstrząsam.
Szampon z jajka i zielonej herbaty do włosów suchych – przepis
Składniki:
- 1 żółtko,
- 3 łyżki mocnej zielonej herbaty,
- pół łyżki białej glinki,
- 2-3 krople olejku pomarańczowego, geraniowego, lawendowego lub ylang-ylang.
Sposób przygotowania: parzę zieloną herbatę, to znaczy zalewam przegotowaną, ale lekko przestudzoną wodą. Oddzielam żółtko od reszty jajka i mieszam je z zieloną herbatą i białą glinką. Dodaję olejek eteryczny i dokładnie mieszam. Na zakończenie wmasowuję szampon w skórę głowy, po czym spłukuję.
Zmiękczająca maska z awokado do włosów– przepis
Składniki:
- 1 żółtko,
- pół szklanki oliwy z oliwek,
- pół cytryny,
- pół awokado.
Sposób przygotowania: wbijam żółtko do wyciśniętego soku z cytryny i ucieram na gładką masę. Powoli wlewam oliwę, cały czas mieszając, a na koniec dodaję rozgniecione awokado. Nakładam maskę na włosy, którą pozostawiam na 10-15 minut, po czym spłukuję ciepłą wodą. Na zakończenie kilka razy myję włosy organicznym lub zwykłym szamponem.
Kakaowo-migdałowe kulki do kąpieli – przepis
Składniki:
- 3 łyżki sody oczyszczonej,
- 1 łyżka kwasku cytrynowego,
- 1 łyżka skrobi kukurydzianej,
- pół łyżki masła kakaowego,
- 1 łyżka kakao w proszku,
- 4-6 kropli ekstraktu z kakaowca,
- migdały do dekoracji.
Sposób przygotowania: napełniam wodą spryskiwacz. Mieszam sodę oczyszczoną, skrobię i kakao w proszku z kwaskiem cytrynowym. Rozpuszczam masło kakaowe i wlewam je powoli do mieszanki sody, skrobi, kakao i kwasku cytrynowego, cały czas mieszając. Równomiernie rozprowadzam płynne masło. Mieszam tak długo, aż uzyskam gładką konsystencję. Wtedy dodaję ekstrakt z kakaowca i ponownie dokładnie mieszam.
Spryskuję masę wodą w kilku miejscach 2-3 razy. Kiedy soda wejdzie w reakcję z kwaskiem cytrynowym, masa zacznie tężeć. Formuję w dłoniach kulki, które mocno ściskam, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Kulki dekoruję migdałami i odstawiam na 2 godziny, aby całkowicie stężały. Po upływie tego czasu używam ich – dumna z tego, że to moje dzieło.
Czy Wy macie jakieś przepisy na naturalne kosmetyki DIY? Jeżeli tak, podzielcie się koniecznie!
Dodaj komentarz