„Nie obgryzaj paznokci”. Ile razy słyszałyście to zdanie z ust znajomych lub rodziny? Ja bardzo często. Na szczęście to już za mną! Dziś czuję się na siłach, aby opowiedzieć wam o tym, jak przestać obgryzać paznokcie. Jesteście ciekawe? Zapraszam! ☻
Zawsze uważałam się za osobę stanowczą. Jeśli mówiłam, że czegoś nie zrobię, to tego nie robiłam. Do momentu dopóki nie zaczęłam obgryzać paznokci. Szykowałam się do egzaminów i bardzo martwiłam się o to, czy uda mi się je zdać. W stresie zaczęłam nerwowo obgryzać paznokci i… weszło mi to w nawyk. Sama łapałam się na tym, że nieświadomie zaczynałam obgryzanie. Naprawdę trudno było mi się powstrzymać, więc zaczęłam szukać informacji o tym, jak przestać obgryzać paznokcie.
Nałogowe obgryzanie paznokci to ONYCHOFAGIA
Domyślałam się, że obgryzanie paznokci to problem wielu osób. Często się o tym mówi, wiele osób w moim otoczeniu to robiło. Nie wiedziałam jednak, że ta przypadłość ma swoją nazwę. Obgryzanie paznokci, które przybiera już znamiona nałogu (nie możemy z tego zrezygnować) jest nazywane onychofagią. Z greckiego oznacza to dosłownie „jeść paznokcie”.
W większości przypadków obgryzamy paznokcie u rąk, choć podobno jest grupka takich wariatów, którzy sięgają zębami do stóp. Ja aż tak giętka nie jestem! Ciekawe, że nawyk obgryzania jest powszechny, pojawia się u 5-latków lub dzieciaków mniej więcej w tym wieku, a nasila się podczas dojrzewania i z czasem samoistnie zanika. U mnie wyglądało to nieco inaczej.
Przyczyny obgryzania paznokci
Co sprawia, że obgryzamy paznokcie? Przecież nie każdy nastolatek pakuje do buzi palce zamiast kanapki. Są różne hipotezy wyjaśniające, dlaczego obgryzamy paznokcie. Wśród nich najbardziej przemawia do mnie ta o stanach lękowych i nasilonym stresie. Kiedy mamy niską samoocenę, nie czujemy się pewnie, jesteśmy bardzo wrażliwi emocjonalnie, możemy starać się wyładowywać wszystkie negatywne emocje na naszych paznokciach. Tak było w moim przypadku.
Inne hipotezy mówią o tym, że obgryzanie paznokci wynika z zaburzeń w poziomie żelaza, miedzi lub witamin. Organizm upomina się o te składniki i powoduje, że nieświadomie zaczynamy obgryzać paznokcie. Kilku naukowców starało się także udowodnić, że zjawisko to ma związek z niskim statusem ekonomicznym, ale śmiem wątpić w tę mocno naciąganą teorię.
Skutki obgryzania paznokci to:
- znaczne uszkodzenie płytki paznokcia,
- zniekształcenie i rozwarstwianie paznokci,
- zaburzenia w pracy szczęki, czyli problemy z żuciem,
- uszkodzenia powierzchni zębów,
- zwiększone ryzyko chorób bakteryjnych i grzybiczych,
- zatrucia pokarmowe i zmiany skórne.
Jak przestać obgryzać paznokcie?
To kluczowe pytanie, które towarzyszy dzisiejszemu wpisowi od samego początku. Przetestowałam wiele metod i muszę przyznać, że obgryzanie paznokcie jest trudne do wyleczenia. Piszę o leczeniu, bo to nałóg jak każdy inny. Mimo wszystko zachęcam was do tego, żebyście się nie poddawali. Na każdego działa co innego, więc musicie testować różne sposoby na pozbycie się tego problemu do momentu, aż traficie na ten skuteczny, odpowiedni dla siebie. Co polecam?
1. Gorzki paluszek
Lakier do paznokci, który ma zapobiegać ogryzaniu paznokci przez to, że jest bardzo niesmaczny. Taki specjalny płyn przeciw obgryzaniu paznokci jest niedrogi i kupimy go praktycznie w każdej aptece i drogerii. Najczęściej stosuje się go u dzieciaków, które chcemy oduczyć odruchu obgryzania. Posmarowane gorzkim paluszkiem paznokcie są po prostu niesmaczne i tracimy chęć na zajadanie się nimi. Wadą jest, że gorzki paluszek nie jest tak trwały, jak lakiery do paznokci i trzeba go nakładać po każdym myciu rąk. Muszę też zaznaczyć, że nie na wszystkim działa – znam osoby, którym gorzki paluszek po prostu smakuje.
2. Manicure
Wiele osób na pytanie, jak przestań obgryzać paznokcie, odpowie: odpowiednio je obciąć i umalować. Jeśli paznokcie są długie, mamy większe pole do popisu i chętniej je obgryzamy. Jeśli chcemy zapobiec ogryzaniu paznokci, powinniśmy obciąć je na krótko, ładnie opiłować i wyrównać. Kobietom bardzo często pomaga malowanie paznokci, bo wówczas szkoda im psuć efekt obgryzaniem. Na mnie to nie działało, bo potrafiłam zedrzeć lakier z paznokci zębami. Trochę gorzej szło mi z lakierem hybrydowym, więc może jest to rozwiązanie. Trwały manicure np. hybrydowy lub tytanowy, może być skutecznym sposobem na zaprzestanie obgryzania paznokci.
3. Zmiana nawyków
W przypadku wspomnianej wyżej pielęgnacji po części działa tutaj zmiana nawyków – zamiast obgryzać paznokcie, zaczynamy je pielęgnować. Warto mieć przy sobie podręczny zestaw do manicure i zawsze, kiedy mamy ochotę na obgryzanie paznokci, sięgać po pilniczek. Sprawdza się także zamiana paznokci na drobne przekąski np. daktyle, rodzynki, orzeszki, suszone owoce lub chrupiące warzywa. Oczywiście nie namawiam na zajadanie stresu czekoladą zamiast paznokciami, ale u mnie sprawdziły się mini karotki, które namiętnie chrupałam. Pomogły przestać obgryzać paznokcie, a przy okazji dostałam witaminowego kopniaka i utrwaliłam sobie letnią opaleniznę.
4. Przedłużanie paznokci
Jeśli obgryzanie paznokci jest naszym nałogiem i chrupanie warzyw nie pomaga w zmianie tego przyzwyczajenia, warto zdecydowanie się na przedłużanie paznokci. Plusy takiego rozwiązania są dwa. Po pierwsze, przedłużona akrylem lub żelem płytka jest trudniejsza do obgryzienia, więc często dajemy sobie z tym spokój. Po drugie, naturalna płytka paznokci może swobodnie regenerować się i rosnąć pod przedłużeniem. Odpowiednio odżywiana np. olejkami będzie prezentowała się pięknie już po zdjęciu przedłużenia. Przedłużone paznokcie nie tylko są dobrym sposobem na zapobiegnięcie obgryzaniu, ale też wyglądają bardzo estetycznie.
A jakie są wasze sposoby na to, jak przestać obgryzać paznokcie?
Dodaj komentarz