Piękny uśmiech to przede wszystkim zdrowe, białe zęby. Wie o tym każda z was i pewnie dlatego dostaje tak wiele pytań na temat wybielania zębów w domu. Pytacie o sprawdzone, domowe sposoby na wybielanie zębów i o to, jaka metoda wybielania jest najlepsza. Zgłębiłam temat, przetestowałam kilka metod i wiem już „z czym to się je”. Jeśli chcecie poznać sposoby na wybielanie zębów oraz opinie na ten temat – zapraszam do lektury:)
Nie tak dawno temu rynek kosmetyczny nie obfitował w taką ilość preparatów do wybielania zębów – można je było rozjaśnić wyłącznie w gabinecie dentystycznym, a koszt nie był niestety mały i tylko nieliczni mogli sobie na to pozwolić. Próbowano co prawda sięgać po inne sposoby, i wykonywać wybielanie zębów w domu – ale ówczesne metody były nieco kontrowersyjne ( popiół, sproszkowany róg jelenia(!), kreda, węgiel czy soda to nie do końca łaskawe dla zębów substancje). Dzisiaj wybielanie zębów w domu ma nieco inne oblicze. Rynek kosmetyczny obfituje w szereg różnego rodzaju produktów, które służą do wybielania i rozjaśniania zębów. Czy działają tak dobrze, jak zabiegi w gabinecie? Poniżej opisuję każdy z nich.
Preparaty do wybielania zębów
1. Wybielanie zębów w domu – wybielające pasty do zębów
To oczywiście najpopularniejsza i najprostsza metoda wybielania zębów. Wybielające pasty do zębów są doskonałe do rozjaśniania o 1-2 tony i do usuwania drobnych przebarwień powstałych na szkliwie. Pamiętajcie jednak, ze pasty nie usuną silnych osadów ze szkliwa ani nie rozjaśnią zębów,które zżółkły od zażywanych leków. Pasty wybielające zawierają specjalne enzymy i aktywne mikrogranulki, które doskonale uporają się z mikroskopijnymi cząsteczkami nabłonka, który potrafi osadzać się na szkliwie. Takie pasty mają również w składzie środki ścierające, które po prostu ścierają osad mechanicznie, podczas szorowania szczoteczka. Najpopularniejsze substancje ścierające w które obfitują pasty do zębów to uwodniona krzemionka oraz węglan wapnia). Przy wyborze pasty o działaniu wybielającym należy sprawdzać jej wskaźnik RDA (czyli innymi słowy wskaźnik ścieralności). Nie powinien on być zbyt wysoki , ponieważ zetrze w proch wasze szkliwo;) Szukajcie past, w których RDA nie przekracza 200. Wybielająca pasta do zębów nie może też być używana dłużej niż 2 miesiące, ponieważ zęby stają się zbyt wrażliwe i zamiast jaśnieć – chłoną szybciej również te substancje, które przyciemniają zęby (kawa, herbata, dym papierosowy).
2. Wybielanie zębów w domu – płukanki, czyli wybielanie optyczne zębów
W drogeriach i aptekach pojawiły się również specjalne płukanki i pasty do zębów, które optycznie wybielają zęby. Mają intensywnie niebieską barwę i – uwaga – działają na takiej samej zasadzie, co proszki do prania białych ubrań. ;0 Co to znaczy? Płukanki wybielające zęby delikatnie barwią powierzchnie zębów na niebiesko, dzięki temu staje się ona jaśniejsza. Jeśli skojarzyło się wam to z niebieskim, neonowym światłem UV – tak, to ten sam trick, tylko w wersji łagodniejszej 🙂 Oczywiście efekt jaki daje wybielanie zębów za pomocą płukanki nie utrzymuje się długo – max to 3 godziny. Musielibyście płukać zęby co 3 godziny, aby zachować ich biel. Pamiętajcie też, że płukanka nie rozjaśni ekstremalnie waszych zębów – będzie to delikatne, optyczne wybielenie o ton lub dwa. Dobrą wiadomością jest to ze preparaty nie uszkadzają szkliwa i nie podrażniają dziąseł – są idealne przed spotkaniem biznesowym lub randką.
3. Wybielanie zębów w domu – paski wybielające do zębów, żele wybielające, nakładki
Paski i nakładki żelowe przypominają już profesjonalne zabiegi dentystyczne. Działają najsilniej i dają najlepsze efekty, jeśli chodzi o wybielanie zębów – rozjaśniają je nawet o 4 tony. Oczywiście nie natychmiast i nie zaraz: efekty zobaczycie już po około 2-ch tygodniach. Najpowszechniejsze i zbierające najlepsze opinie są paski wybielające: nasączone są one specjalnym żelem. Stosowanie jest banalnie proste: pasek przyklejacie do zębów (oczywiście górnych i dolnych) i siedzicie sobie tak przez 30 minut. „Paskujecie” się tak dwa razy dziennie, a po kilku dniach widać już znaczna poprawę.
Żele wybielające nakłada się również na zęby za pomocą pędzelków lub wtłacza do specjalnych pojemniczków, czyli tzw nakładek wybielających. Nie są one jednak dostosowane do każdej żuchwy, więc źle nałożone i źle dopasowane mogą drażnić dziąsła i jamę ustną.
Ta metoda wybielania zębów (czyli za pomocą pasków lub nakładek) zbiera najlepsze opinie, bo efekty są najbardziej widoczne i uzyskuje się je w najkrótszym czasie.
Jak wybielić zęby w jeden dzień?
Wybielanie zębów w jeden dzień? Sorry, error, red alert:) Kochani, domowe metody wybielania zębów wymagają niestety odrobinę więcej czasu. O ile już po tygodniu lub dwóch będzie widać efekty, o tyle wybielanie zębów w jeden dzień to jakaś abstrakcja – chyba, że udacie się na zabieg do dentysty. Dobrą wiadomością jest jednak to, że jeśli wcześniej rozjaśnialiście już zęby, to każda ponowna domowa kuracja zadziała szybciej i łatwiej będzie wam wybielić zęby w domu.
Jak wybielić zęby w domu?
Oprócz wyżej opisanych, „drogeryjnych” specyfików wciąż popularne są sposoby naszych babć 🙂 Czyli wybielanie zębów sodą, węglem, olejkiem czy kurkumą. Czy są one dobre i skuteczne? Często o nie pytacie, a internet aż huczy od metod i pomysłów na wybielanie zębów z wykorzystaniem wyżej wymienionych substancji. Czy każda z nich jest skuteczna? Oto moje opinie na domowe wybielanie zębów tradycyjnymi metodami.
…wybielanie zębów sodą,
wybielanie zębów węglem
wybielanie zębów olejem…
… no i jak? Która metoda jest najlepsza, jak myślicie :)? Podpowiadam: zapomnijcie od razu o dwóch pierwszych. Soda to w ogóle podstępne, wcielone zło: mnożna bardzo uszkodzić sobie z jej pomocą szkliwo, czyli pościerać strasznie 🙁 Węgiel… no cóż. Mając do wyboru węgiel apteczny i specjalnie opracowaną czarną pastę węglową wybrałam to drugie. Przynajmniej nie brudzi tak jak węgiel. Jeśli zaś chodzi o olejek – jest to doskonały sposób. Ssanie oleju przez kwadrans każdego dnia działa rewelacyjnie ale… dopiero po kilku miesiącach. Czy warto wybielać zęby olejem? Oczywiście ze warto. Ssanie oleju zdobywa rzesze fanów i rewelacyjne opinie w sieci. Wymaga jednak nieco czasu i wolnego kwadransa rano lub wieczorem. Ssanie oleju pomaga również we wszelkich chorobach z jamą ustną, zapobiega chorobą dziąseł i przyzębia. Najlepszym olejem do płukania zębów jest olej kokosowy, ale spokojnie możecie użyć rzepakowego, lnianego czy sezamowego.
Która metoda wybielania zębów wam się podoba? Macie jakieś produkty z drogerii godne polecenia? Wybielacie zęby? Piszcie koniecznie:)
Dodaj komentarz