W języku angielskim soap, francuskim savon, celtowie nazywali je sapo. Mydło – bo o nim mowa ma bardzo długą historię. Dziś odchodzi już troszkę do lamusa, ale wciąż ma rzesze zwolenników. Czy wiecie, że mydło jest jednym z najczęściej kupowanych prezentów? Oczywiście nie mówię o takim zwykłym, ogólnie dostępnym mydełku Fa :0 lecz o wysokiej klasy, eleganckich mydłach, które nie tylko doskonale pielęgnują, ale wyglądają tak, że szkoda ich zużyć. Tych najlepszych nie da się porównać z niczym, co leży na półce w markecie:) Jeśli chcecie wiedzieć, jakie mydło jest mydłem nie tylko z nazwy i jak wybrać najlepsze mydło do pielęgnacji (albo na prezent), albo jesteście ciekawi skąd się w ogóle wzięło mydło – zapraszam do lektury.
Jak powstało mydło?
Historia mydła sięga czasów tak zamierzchłych, że kurzu tak dawnych wieków nie usunęłoby chyba żadne, nawet najbardziej luksusowe mydło 🙂 Sztukę wytwarzania pieniącej się kostki pierwsi opanowali Babilończycy (około 2800 lat p.n.e. ). Wykonywali je z tłuszczów zwierzęcych zmieszanych z popiołem – nietrudno więc się domyśleć, że mydło zostało wynalezione przypadkiem, podczas pieczenia nad ogniem złowionej zwierzyny. Okazało się ze tłuszcz uwalniający się do popiołu tworzy substancję, która idealnie nadaje się do czyszczenia (głównie wełny i innych wyrobów włókienniczych). Mydła używali również Egipcjanie (1500 lat p.n.e.) oraz Fenicjanie (około 600 lat p.n.e.)
Z powstaniem mydła wiąże się oczywiście legenda: podobno nazwa mydła pochodzi od góry Sapo, na której składano zwierzęta w ofierze bogom. Z pozostałości rytualnych (jej, jak to brzmi) czyli popiołów i tłuszczy powstawała substancja, która spływała po zboczu góry i wpływała do rzeki Tybr. W jej nurtach kobiety robiły pranie i to właśnie one odkryły myjące i piorące właściwości mydła. Bardzo podoba mi się ta legenda, ponieważ mówi o tym, że… MYDŁO STWORZYŁY KOBIETY. (✿ ♥‿♥)
Jak się wytwarza mydło?
Kochani, jest to proces tak banalnie prosty, że z pewnością wiele z was polubiłoby robienie mydła w domu (zachęcam!) – idealny pomysł na prezent:) Ogólnie – do powstania mydła potrzebny jest tłuszcz – od razu uspokajam, że nie musi być zwierzęcy, najlepiej roślinny typu olej lub wytłoczyny z olejku, oraz wodorotlenek sodu (soda kaustyczna; NaOH) – jest dosyć niebezpieczną, ale konieczną substancją. Oczywiście będąc już w składnikiem mydła nie zachowuje się tak „nieładnie”, staje się potulny jak baranek i w żadnym razie nie szkodzi skórze. Dodatki do mydełka bywają przeróżne – kwiaty, zioła, kawa, cynamon, kawałki różnych peelingujących substancji (polecam trukwę, doskonale peelinguje) – ogólnie wyobraźnia nie zna granic w tej dziedzinie. Ważne jest to, by składniki były najwyższej klasy i nie tylko pachniały pięknie, ale również dbały o urodę. Do mydeł dodaje się również często wodę termalną i eteryczne olejki, miód, wosk pszczeli, mleko…
Rodzaje mydła
Powiem szczerze: nie wiedziałam, że tyle jest rodzajów mydła:) Przeszłam kolosalną fascynację i myślę, że was również zainteresuje kilka z odmian.
Mydło siarkowe
Stworzono je z myślą o skórze tłustej i (przede wszystkim) trądzikowej. Delikatnie osusza skórę i jest niezastąpione w walce z łojotokowym zapaleniem skóry, liszajem, trądzikiem, wypryskami i niektórymi odmianami łuszczycy. Mydło siarkowe trzeba jednak kupować z rozwagą: większość z nich ma zbyt mało tłuszczy (olejków) w składzie i dlatego przesusza skórę nie lecząc jej. Dobre mydło siarkowe powinno mieć – oprócz siarki w odpowiednim stężeniu (7% to absolutne maksimum) – również bardzo rozwiniętą bazę tłuszczową (najlepiej kilka naturalnych olejków).
Glicerynowe
Oczywiście mydło mydłu nierówne – do „marketowego”, glicerynowego mydła wtłacza się często szereg chemicznych, pianotwórczych i …tanich w produkcji „zapychaczy”. Oryginalne mydła glicerynowe nie wysusza skóry, lecz zmiękcza ją i nawilża, poprawia jej kondycję, chroni przed utratą wilgoci, łagodzi podrażnienia delikatnie myje i pielęgnuje i jest pozbawione składników chemicznych.
Marsylskie
To w zasadzie tradycyjne mydło, które przywędrowało do nas z południowego wybrzeża Francji. O jego nazwę walczył Ludwik XIV, który bardzo cenił sobie mydło jako surowiec kosmetyczny. Dzięki niemu wytwarzane w Marsylii mydła przyjęły ogólna nazwę Savon de Marseille. Oryginalne mydła marsylskie mają neutralne pH i są delikatne dla skóry. Te najcenniejsze, które są eko powstają w maleńkich, prowansalskich manufakturach. I teraz jeszcze mała uwaga: nie każde mydło z napisem „marsylskie:” jest wartościowe. Czytajcie składy i wybierajcie te, które mają naturalne składniki, a nie chemiczne „spieniacze”.
Mydło glinkowe
Wytwarzane z różnych odmian naturalnej glinki. Są świetne w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Są one bogate w wiele minerałów, cennych dla skóry.
Mydło aleppo
To współczesne mydło, które jednak od 2000 lat produkowane jest według dawnej receptury. Mydło Aleppo powstaje jest w Syrii i oczywiście do dziś wytwarza się je ręcznie. W jego składzie odnajdziecie przede wszystkim oliwę z oliwek i olej z wawrzynu (olej laurowy).
Czarne mydło węglowe
Czarne mydło? Tak! Znacie zapewne kosmetyczne właściwości węgla – jeśli nie, to przypominam: detoks, oczyszczanie, rozjaśnianie skóry, dostarczanie do wnętrza szeregu minerałów i działanie peelingujące – to domena czarnego mydła..o jego właściwościach i cudownościach można by napisać referat. Działa rewelacyjnie i świetnie wygląda w łazience – ot, taki dizajnerski gadżet (zwłaszcza,że można kupić mydło w kształcie bryły węgla) Jak dla mnie – mega. delikatnie złuszczając martwy naskórek.
Dudu osun – mydło z Afryki
Czarne, a raczej ciemnobrązowe mydło afrykańskie dudu osun powstaje z drzewa afrykańskiego o intensywnej, rdzawej barwie i z popiołów kakaowca oraz palmy. Wzbogaca się je o szereg olejków (najpopularniejsze jest masło shea, ponieważ jego „ojczyzną” są właśnie rejony Afryki). Mydło dostarcza skórze szeregu witamin i minerałów, rozjaśnia skórę, spłyca zmarszczki, eliminuje nadmiar sebum, pomaga leczyć trądzik, nawilża.
Mydło ziołowe i roślinne
Mydła ziołowe wysokiej klasy są wzbogacone o skoncentrowane wywary lub napary z ziół, często zawierają też ekstrakty ziołowe lub susz (np. z kwiatów). Oczywiście użyte zioła nie są przypadkowe – te dodawane do mydła mają lecznicze właściwości i wspierają skórę w jej regeneracji. Najpopularniejsze mydła ziołowe to m.in.: lniane, z rumianku, z lipy, z nagietka, z drzewa neem, z lawendy, z konopi i aloesu.
Mydło z nanosrebrem
Polecane dla alergików, działa bakteriobójczo, uzdrawia skórę, oczyszcza, tonizuje i łagodzi podrażnienia. Nadaje się również dla dzieci powyżej 3 roku życia i stanowi dobrą alternatywę dla drogeryjnych mydełek dla dzieci (jeśli któraś z mam kiedykolwiek sprawdzała co znajduje się w składzie mydełek dziecięcych to wie, o czym mówię).
Dobre mydło naturalne
Jakie mydło jest najzdrowsze? Odpowiedź już padła – oczywiście NATURALNE, czy;li takie które nie zawiera wszystkich sztucznych substancji, dziwnie brzmiących nazw składników, sztucznych zapachów, parabenów i substancji typu SLS – czyli innymi słowy – szukając dobrego mydła do pielęgnacji skóry kierujemy się po pierwsze tym, czego jej potrzeba, a następnie szukamy naturalnych mydełek, które wyrabiane są według dawnych receptur.
Macie swoje ulubione mydła? A może macie przepis na to, jakiś samodzielnie zrobić mydło? Jeszcze tego nie próbowałam, ale z pewnością się skuszę, a wtedy oczywiście dam wam znać:)
Dodaj komentarz