Pękające naczynka to również wasza udręka? Dzisiaj chciałam przybliżyć wam ten temat i przekazać cenne wskazówki na temat pielęgnacji skóry naczynkowej. Opowiem też trochę o popularnych mitach. Zapraszam na wpis 🙂
PĘKAJĄCE NACZYNKA
Kochane, w tym wpisie znajdziecie wszystko, co powinnyście wiedzieć na temat pękających naczynek. Zanim zaczniemy bitwę poznajmy wroga!
Skóra z tendencją do pękających naczynek ma swoją fachową nazwę: to cera naczynioruchowa. Jej charakterystyczną cechą jest przede wszystkim delikatność i skłonność do podrażnień. Jest zdecydowanie cieńsza i delikatniejsza, a naczynka krwionośne znajdują się w jej przypadku dość płytko. Skóra naczynkowa bez odpowiedniej pielęgnacji i stale narażana na niekontrolowane rozszerzanie naczyń krwionośnych, prawdopodobnie będzie miała pajączki. Co ciekawe, skóra naczynkowa to problem nie tylko kobiet, ale również mężczyzn w różnym wieku.
Pajączki na nogach (i nie tylko) również mają swoją fachową nazwę: teleangiektazje. To rozszerzone i drobne naczynka, które pękają, rozgałęziając się tuż pod skórą w sposób przypominający pajęczynę. Najczęściej mają niebieskawy lub czerwony kolor. Nie da się ich wyczuć pod palcami. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w skupiskach na większej powierzchni. Skąd się biorą pajączki na nogach? Czemu naczynka pękają?
Za najczęstsze przyczyny pękających naczynek uznaje się:
- starzenie się – z wiekiem naczynia krwionośne słabną,
- choroby układu krwionośnego,
- zmiany hormonalne np. w trakcie ciąży/menopauzy,
- otyłość – kończyny są wówczas mocno obciążone,
- brak ruchu (także zakładanie nogi na nogę),
- nadmiar słońca i brak ochrony UV.
Warto wiedzieć, jakie są przyczyny pękania naczynek krwionośnych. Możemy wówczas zadziałać na źródło problemu, pielęgnacja jest wtedy efektywniejsza i łatwiej jest zapobiegać pojawianiu się kolejnych pajączków.
Mit 1. Naczynka zawsze pękają w ciąży.
Nie ma chyba większej bzdury. Nie wiem skąd wzięło się przekonanie, że pękające naczynka to problem wyłącznie kobiet w ciąży. Badania potwierdzają, że ciężarne są bardziej narażone na pojawianie się pajączków, co wynika z nadmiaru estrogenów i towarzyszącego temu rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Jednak nie każda ciężarna ma problem z naczynkami! Tak samo, jak nie jest to problem występujący wyłącznie w ciąży.
Mit 2. Pajączki pojawiają się na skutek wysiłku fizycznego.
Niektórzy nadal uważają, że naczynka mogą pękać na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego. Prawdopodobnie wzięło się to stąd, że ruch pobudza krążenie i sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają. Aktywność nie ma jednak bezpośredniego wpływu na pękanie naczynek. Dużo gorszy wpływ ma picie alkoholu, korzystanie z sauny albo zażywanie gorących kąpieli.
Mit 3. Jeśli mamy genetyczne predyspozycje, nie unikniemy pajączków.
Rozszerzanie się naczynek to problem, który można odziedziczyć. Nie oznacza to, że jeśli pajączki miała nasza babcia i mama, my też je będziemy miały. Odpowiednia pielęgnacja to sposób na zapobiegnięcie rozszerzaniu się naczynek. Jeśli dołożymy do tego jeszcze brak papierosów, mocnej kawy, ostrych przypraw i alkoholu, zminimalizujemy ryzyko pojawienia się problemu. Jeśli wiemy, że mamy predyspozycje do pękania naczynek, ograniczmy też opalanie stosujmy kremy z filtrem.
Mit 4. Pękające naczynka to tylko problem estetyczny.
Wiele osób decyduje się np. na laserowe usuwanie pękających naczynek ze względów estetycznych. Zgadzam się – pajączki na nogach wyglądają nieładnie. Przypominam jednak, że to nie tylko wizualny problem. Rozszerzone i popękane naczynka na nogach bardzo często przyczyniają się do powstawania żylaków, dlatego trzeba je leczyć!
JAK POWSTRZYMAĆ PĘKAJĄCE NACZYNKA?
Sposobów jest wiele. Najważniejsza jest profilaktyka, ponieważ łatwiej jest czemuś zapobiegać niż to później leczyć. Skóra naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Zanim sięgniemy po specjalistyczne kosmetyki lub zabiegi, polecam po prostu wprowadzić w życie kilka prostych zasad. Dzięki nim zminimalizujemy ryzyko pojawienia się brzydkich pajączków.
- Ochraniaj skórę odpowiednimi kremami przed słońcem, wiatrem i mrozem.
- Zażywaj tylko ciepłych, a nie gorących kąpieli.
- Nie myj twarzy chlorowaną wodą; lepiej wybierz np. termalną.
- Nie stosuj peelingów mechanicznych; tylko enzymatyczne.
- Nie używaj toników na bazie alkoholu.
Najlepsze kosmetyki do cery naczynkowej
Uważam, że do pielęgnacji cery naczynkowej potrzebne są odpowiednie kosmetyki. Ja sięgam po kremy z linii zaprojektowanych specjalnie z myślą o pękających naczynkach. Polecam. Dobry krem na naczynka zawiera wyciągi z kasztanowca (likwiduje rumień), arniki oraz miłorzęby japońskiego (ściąga ścianki naczyń krwionośnych). Tego warto szukać w składzie. Za to trzeba wystrzegać się produktów z kwasami AHA, retinolem oraz alkoholami – mogą rozszerzać naczynka i niepotrzebnie pobudzać krążenie krwi.
Uwaga! Nawet najlepsze kosmetyki do cery naczynkowej nie są w stanie zlikwidować pajączków. Ich składniki wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają pojawianiu się pajączków. Jeśli jednak mamy już jakieś zmiany tego typu, nie pomogą. Wtedy możemy zdecydować się na zabieg ich usunięcia.
Jak usunąć popękane naczynka?
Dobre rozwiązanie to skleroterapia, czyli zabieg usuwania pękniętych naczynek. Polega na wstrzykiwaniu w naczynka odpowiednich substancji, które zlepiają ścianki naczyń krwionośnych. Druga opcja to laser pulsujący barwnikowy, dzięki któremu można zniszczyć pęknięte ścianki naczynek i pozwolić im wchłonąć się do organizmu. Obecnie łączy się obie te metody, ale na temat ich skuteczności nie będę się wypowiadała, bo nie testowałam i nie jestem lekarzem.
Jak sobie ze skórą naczynkową?
Dajcie znać w komentarzach! 🙂
Dodaj komentarz