Cześć dziewczyny!
Wcale nie szpecą, lecz dodają uroku. Nie ma potrzeby maskowania ich makijażem. Wręcz przeciwnie: należy je podkreślać i cieszyć się nimi. Najmodniejsze są oczywiście naturalne. Jednak dziewczyny, które ich nie mają, dorysowują sobie, tatuują (sic!) lub przyklejają brokatowe kropki. Taką moc mają… piegi. Czy poznałaś już wszystkie fakty na ich temat?
Czy wiesz, że z piegami nikt się nie rodzi? Nie ma piegowatych niemowląt, a przynajmniej jeszcze nikt takiego nie zobaczył. Piegi powstają bowiem pod wpływem działania promieni słonecznych na skórę. Jeżeli nie zastosowałaś odpowiedniej ochrony, na twojej skórze z pewnością pojawią się ciemniejsze kropeczki. Pamiętaj, że niektóre piegi mogą przerodzić się w nowotwory. Dlatego tak ważne jest systematyczne badanie wszystkich zmian skórnych.
Piegi dziedziczone są genetycznie. Jeżeli twoi rodzice i rodzeństwo mają te brązowe kropeczki, to ty także będziesz je miała. Za kolor włosów i skóry odpowiada jeden z genów. Ma on wpływ na wytwarzanie ciemnobrązowej i czerwono-żółtej melaniny. Jeśli ten gen nie jest aktywny, to nasze włosy przybierają jasny kolor, a na naszej twarzy pojawiają się piegi.
Nie każdy rudzielec ma piegi. Choć z drugiej strony aż 80% rudzielców ma piegi. Co z pozostałymi 20%? To, czy mają kropki na twarzy, uzależnione jest od genów. Za rude włosy odpowiada gen recesywny, a za piegi – dominujący. A tak na marginesie, skąd wiesz, czy rudzielec, którego znasz, nie przefarbował wcześniej włosów?
Wyróżniamy dwa rodzaje piegów. Pierwszy z nich to jasnobrązowe plamki. Ich wygląd zmienia się w zależności od sezonu: zimą są jaśniejsze, latem natomiast stają się bardziej widoczne. Mogą utrzymywać się do kilku tygodni pod wpływem ekspozycji skóry na silnym słońcu. Drugim rodzajem piegów są przebarwienia starcze, które pojawiają się na dłoniach wraz z wiekiem. Ich pojawianie się uzależnione jest od komórek melaniny.
Informują o wrażliwości twojej skóry na słońce. U większości ludzi melanina produkowana jest równomiernie. Jeśli ten proces nie przebiega w poprawny sposób, to melanina gromadzi się w jednym miejscu, tworząc piegi. Dużo przebarwień i kropeczek wskazuje na dużą wrażliwość twojej skóry.
Dodaj komentarz